tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zeman prezydentem Czech

Zeman z największą liczbą głosów, ale musi jeszcze powalczyć

Walczący o reelekcję prezydent Czech Milosz Zeman i były przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich 26 i 27 stycznia. Po zliczeniu wyników z 99,6 procent okręgów uzyskali oni 38,8 i 26,5 procent głosów.

Wstępne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich są zgodne z sondażami przeprowadzonymi w kampanii wyborczej - podkreślali polityczni komentatorzy obserwujący w mediach liczenie głosów. Zaskoczenia nie było. Frekwencja na ten moment wyniosła 61 procent, co jest średnim wynikiem dla czeskich wyborów.

"Jestem jeszcze młody, mam siłę i energię"

Dla osób z otoczenia prezydenta Zemana i zaproszonych przez niego gości wynajęto restaurację w pobliżu Zamku Praskiego. Na konferencji prasowej po godzinie 17 Zeman dziękował najbliższym i wyborcom, zwracając uwagę na swój wynik w pierwszej turze, który okazał się lepszy niż w pierwszej rundzie wyborów prezydenckich w 2013 roku, gdy uzyskał 23 procent głosów.

- Nigdy nie bałem się uczestniczyć w najróżniejszych dyskusjach. Jestem jeszcze młody, mam siłę i energię, a dyskusje lubię - mówił 73-letni Zeman. Oświadczył, że ze swoim konkurentem Drahoszem spotka się podczas debaty.

"Nie wygląda to źle"

W sztabie wyborczym Drahosza zebrało się około 300 osób. Dziennikarze mieli dostęp do sali od samego początku i mogli obserwować wyniki głosowania prezentowane tam na dużym ekranie.

- Nie wygląda to źle  - powiedział podczas wystąpienia w trakcie liczenia głosów do swoich zwolenników. Dziękował wyborcom za udział w wyborach, w tym osobom, które głosowały na niego.

Przemawiając jeszcze przed konferencją obecnego prezydenta, mówił między innymi: - Zastanawiam się, z kim będę konkurował. Z Miloszem Zemanem czy jego współpracownikami?

Nawiązał w ten sposób do konsekwentnego odrzucania przez Zemana zaproszeń do bezpośrednich debat.

- Niech wszyscy, którzy mają nadzieję na zmiany, przyjdą głosować, a ja obiecuję, że ich głosy nie pójdą na na marne - dodał Drahosz.

Zapowiedział, że znaczną część kampanii przed drugą turą będzie prowadzić poza Pragą. Podkreślił, że nie będzie zabiegał o jednoznaczne deklaracje poparcia u swoich konkurentów z pierwszej tury.

"Z nieznanego dyplomaty stałem się zauważalnym kandydatem"

Z pozostałych siedmiu kandydatów najlepszy wynik – 10,13 procent – uzyskał były dyplomata i współpracownik Vaclava Havla Pavel Fischer. Startował już przed pięcioma laty i wówczas także zajął trzecie miejsce.

- Z nieznanego dyplomaty stałem się zauważalnym kandydatem – powiedział w sobotę, wyraźnie zadowolony z dwucyfrowego wyniku. Nie wykluczył dalszej kariery politycznej, w tym kandydowania do Senatu.

Mimo przegranej w pierwszej turze powód do zadowolenia ma także najmłodszy z kandydatów, lekarz Marek Hilszer (8,8 procent głosów). - Za swój sukces uznaję udział w tej kampanii – powiedział dziennikarzom Hilszer, który opowiada się za rozwijaniem w Czechach społeczeństwa obywatelskiego.

Wyniki pozostałych kandydatów nie przekroczyły 10 procent. Największe rozczarowanie panowało w otoczeniu byłego prawicowego premiera Miroslava Topolanka, który dostał poniżej 5 procent głosów. - Uznaję swoją porażkę - powiedział, po czym odmówił odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Ostra, negatywna kampania

Komentator Czeskiego Radia Petr Novaczek ocenił, że najważniejszym sygnałem politycznym przed drugą rundą wyborów będzie zachowanie przegranych kandydatów i ich deklaracje poparcia. Poparcie udzielone Drahoszowi przez pozostałych kandydatów może wpłynąć na wynik drugiej tury za dwa tygodnie.

Deklarację udzielenia poparcia Drahoszowi złożył między innymi Topolanek. Kompozytor i producent muzyczny Peter Henning, który w pierwszej turze zajął ósme, przedostatnie miejsce, zapowiedział, że poprze Zemana. Zdaniem komentatora Czeskiego Radia podobne deklaracje padną z ust pozostałych kandydatów w najbliższym czasie.

Politolog z Uniwersytetu Masaryka w Brnie Vit Hlouszek na antenie Czeskiego Radia powiedział, że przed drugą rundą spodziewa się ostrej, negatywnej kampanii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Zeman prezydentem Czech

Pozostałe informacje