tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Nadchodzi polityczne trzęsienie ziemi". Włoski rząd zadowolony z wyborów w Bawarii

"Nadchodzi polityczne trzęsienie ziemi". 
Włoski rząd zadowolony z wyborów w Bawarii
Foto: PAP/EPA/LENNART PREISS Gorzkie zwycięstwo CSU i triumf AfD

W niedzielnych wyborach do parlamentu Bawarii zwyciężyła chadecka CSU, ale straciła bezwzględną większość. Po raz pierwszy próg wyborczy przekroczyła antyimigrancka partia AfD. Wicepremier Włoch Luigi Do Maio z antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd ocenił, że taki wynik to zapowiedź "politycznego trzęsienia ziemi w Europie". Drugi wicepremier, Mateo Salvini, stwierdził, że to "zwycięstwo zmiany".

Di Maio z ugrupowania krytycznego wobec obecnej polityki Unii Europejskiej napisał na portalu społecznościowym: "Widzieliście, co dzieje się w Niemczech? W maju Europa zmieni oblicze". W ten sposób polityczny lider ruchu odniósł się do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Następnie dodał, zwracając się do sympatyków ruchu: "Zawsze wam mówiłem, że nadchodzi polityczne trzęsienie ziemi również w Europie".

"Zwycięstwo zmiany"

"Głosowanie w Bawarii to tylko zapowiedź tego, co się wydarzy" - oświadczył Di Maio. Położył nacisk na to, że chadecka CSU i centrolewicowa SPD straciły w tych wyborach po 10 punktów procentowych.

"Wyłaniają się nowe siły polityczne" - zauważył i wskazał na dobry wynik Zielonych, którzy, jak ocenił, wyłamali się "poza schemat" podziału na prawicę i lewicę.

"Teraz możemy powiedzieć, że Włochy są prekursorem Europy, która się zmienia. Tak jak przyczyniliśmy się do jej założenia, będziemy na pierwszej linii, by ją odnowić. To będzie koniec polityki oszczędności i początek solidarności" - zaznaczył polityk Ruchu Pięciu Gwiazd.

Zadowolenie z utraty bezwzględnej większości przez CSU i wejścia antyimigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) do bawarskiego parlamentu wyraził też drugi włoski wicepremier Matteo Salvini, lider prawicowej Ligi. Wyraził opinię, że to "zwycięstwo zmiany".

Wyniki wyborów

Pierwsze miejsce zajęła chadecka Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) - 37,2 procent. Za nimi uplasowali się Zieloni - 17,5 procent.

Trzecie miejsce w bawarskich wyborach zajęła lokalna centroprawicowa partia Wolni Wyborcy (FW) z poparciem na poziomie 11,6 proc.

Dzięki dwucyfrowemu wynikowi (10,2 proc.) po raz pierwszy do regionalnego parlamentu w Bawarii weszła antyimigrancka i antyislamska Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Dopiero za tym ugrupowaniem uplasowali się socjaldemokraci. SPD uzyskało 9,7 proc.

W landtagu swoją reprezentację będzie miała również liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) (5,1 proc.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jakby śmieszne

cieszą się do czasu, jak to określono w kampanii wyborczej "w celu zrównoważenia szans, środki zasilą południe" . skąd te środki ? od bogatej północy, wtedy skończy się sojusz

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Scrutinizer

   Tak, tak Panie Di Maio. Komplementarne partie SPD (centrolewicowa) i Zieloni (centroliberalni) otrzymują 60 miejsc w Bawarskim parlamencie - dokładnie tyle samo co w 2013 (2008 było 58 miejsc) i do parlamentu wchodzi liberalna FDP. Tyle tylko, że próba przesunięcia CSU na prawo spaliła na panewce - czyli populizm już nie ciągnie i nadzieje rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     jakby śmieszne

     święte słowa, do tego Merkel to na rękę, bo krytycy z Bawarii stracili ząbki

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje