Faworyt wyborów na Ukrainie: patriotyzm to praca i płacenie podatków


Płacisz podatki, rozwijasz swój biznes i jesteś jednym z tych małych ludzi, którzy mają wpływ na pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą - w poniedziałek powiedział kandydat na prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Komik, od tygodni będący faworytem przedwyborczych sondaży, w poniedziałek przedstawił część swojego programu.

Kandydat na prezydenta spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami działających na Ukrainie organizacji biznesowych: Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu (EBA), Amerykańskiej Izby Handlowej (ACC) oraz Stowarzyszenia Ukraińskich Przedsiębiorców (SUP). Nagranie ze spotkania zamieścił jego sztab wyborczy.

- Spotykaliśmy się z przedstawicielami Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wszyscy boją się, że pokłócimy się z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Wszystkich uspokoiliśmy. Chcemy, oczywiście, kontynuować współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym – zadeklarował Zełenski.

Komik faworytem

Zełenski jest komikiem telewizyjnym, znanym z telewizyjnego show "95 Kwartał" oraz serialu "Sługa Narodu". Gra w nim nauczyciela historii, który nieoczekiwanie dla samego siebie zostaje prezydentem. Zełenski jest też producentem programów, w których występuje.

Podczas rozmowy z przedstawicielami biznesu aktor zapowiedział, że jeśli zwycięży w wyborach, na czas prezydentury przerwie swoją obecną działalność zawodową. Dużą część wystąpienia poświęcił wyjaśnieniom, czym zajmuje się jego firma i z jakimi styka się problemami.

Decyzję o starcie w wyborach tłumaczył motywacją wynikającą z wartości moralnych i patriotyzmu. - Za patriotyzm uważam pracę i płacenie podatków. Płacisz podatki, rozwijasz swój biznes i jesteś jednym z tych małych ludzi, którzy mają wpływ na pozytywny wizerunek Ukrainy za granicą – powiedział.

Zełenski oświadczył, że na Ukrainie należy ograniczyć naciski na biznes ze strony władz, wzmocnić ochronę własności intelektualnej i ograniczyć odpływ intelektualistów oraz wysokiej klasy specjalistów za granicę. Ocenił także, że należy powstrzymać odpływ kapitału i umieszczanie go w rajach podatkowych. W tym celu, mówił, należy ogłosić amnestię podatkową.

Kandydat opowiedział się także za odwołaniem moratorium na sprzedaż ziemi, polepszaniem klimatu inwestycyjnego i ochroną inwestycji zagranicznych. Poparł też reformę sądownictwa oraz działania na rzecz walki z korupcją.

Wybory prezydenckie

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym tygodniu sondażem grupy socjologicznej Rating Zełenski cieszy się poparciem ponad 17 proc. respondentów. Kolejne miejsca zajmują: była premier Julia Tymoszenko (11,9 proc.) oraz urzędujący i ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko (10,7 proc.) W poprzednich sondażach Poroszenko był na drugim, a Tymoszenko – na trzecim miejscu.

Badania opinii publicznej wskazują, że pierwsza tura wyborów, którą zaplanowano na 31 marca, nie przyniesie rozstrzygnięcia. Druga tura oczekiwana jest 21 kwietnia. W wyborach startuje 39 kandydatów.

Autor: mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: