tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Noble 2016

Noble wręczone. Nikt nie odebrał nagrody w imieniu Dylana

Laureaci nagrody Nobla w czterech dziedzinach otrzymali w sobotę z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medale oraz dyplomy. Na ceremonii zabrakło amerykańskiego poety i pieśniarza Boba Dylana, któremu przyznano Nobla literackiego.

Nikt nie odebrał nagrody w imieniu Dylana, który wcześniej odmówił przyjazdu do Sztokholmu. Fundacja Noblowska ma nadzieję, że noblista odbierze laur w innym terminie.

Specjalnym akcentem wieczoru był występ amerykańskiej piosenkarki Patti Smith, która w swojej twórczości artystycznej pozostawała pod wpływem barda. Artystka zaśpiewała "A Hard Rain's A-Gonna Fall" - protest song skomponowany przez Dylana w 1962 r.

Smith w pewnym momencie zapomniała tekstu, przeprosiła, stwierdzając, że jest zbyt zdenerwowana, i poprosiła muzyków o rozpoczęcie utworu od początku. Później, zacinając się jeszcze w jednym miejscu, ostatecznie ukończyła piosenkę. - To niespotykane - tak incydent skomentowali komentatorzy szwedzkiej telewizji SVT. Prawdopodobnie podobny przypadek nie zdarzył się dotąd w historii noblowskiej ceremonii.

"Nie możemy już przyjąć za pewnik, że ludzie wierzą w naukę"

Nietypowe, mocne przemówienie wygłosił prezes Fundacji Noblowskiej Carl-Henrik Heldin, przedstawiając pesymistyczną wizję świata.

- Czołowi politycy - zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych - wygrywają wybory, zaprzeczając wiedzy oraz prawdom naukowym. Populizm jest powszechny i przyczynia się do sukcesów politycznych. Ponura prawda jest taka, że nie możemy już przyjąć za pewnik, że ludzie wierzą w naukę, fakty i wiedzę - podkreślił Carl-Henrik Heldin.

Swoją mowę zakończył jednak optymistycznym akcentem, wyznając wiarę w idee zapisane w testamencie Nobla.

- Alfred Nobel, ustanawiając nagrodę Nobla, chciał przyczynić się do lepszego świata. Chciał, abyśmy inspirowali się noblistami i ich odkryciami - stwierdził. Przypomniał, że ceremonia wręczenia nagrody Nobla oraz imprezy towarzyszące są transmitowane na żywo przez telewizje i media społecznościowe. Docierają do 100 milionów osób na świecie.

Laureaci

W Sztokholmie nagrodę Nobla z dziedziny fizyki odebrali: David Thouless (USA, Wielka Brytania), Duncan Haldane (USA, Wielka Brytania) oraz Michael Kosterlitz (USA, Wielka Brytania). Nagrodę z chemii otrzymali: Jean-Pierre Sauvage (Francja), Fraser Stoddart (USA, Wielka Brytania), a także Bernard L. Feringa (Holandia). Za odkrycia z medycyny Nobla otrzymał Yoshinori Ohsumi (Japonia). Nagrodę im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii odebrali Oliver Hart (USA, Wielka Brytania) oraz Bengt Holmstroem (USA, Finlandia).

Uroczystość wręczenia nagrody Nobla odbywa się zawsze 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla. W tym roku dzień ten przypadł w sobotę, co spowodowało, że wielu Szwedów mogło ten dzień wyjątkowo świętować. W Muzeum Noblowskim można było poczuć się jak noblista, próbując dań z menu noblowskiego bankietu z lat poprzednich. Wiele szwedzkich rodzin tego dnia zorganizowało własne domowe noblowskie przyjęcia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Noble 2016

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
politykier
politykier

Dylan postąpił słusznie nie przyjmując nagrody nobla. Wykazał się większym poczuciem odpowiedzialności za prestiż tej nagrody, od przyznającemu ją gremium.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Schift
   Schift

   Ile prawdy w wystąpieniu Prezesa Fundacji. Tylko czy coraz głupsi politycy go słyszą? Zapatrzenie w siebie i swoje ideologiczne wizje.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     crizz

     doceniam wypowiedź prezesa Heldina.. niewiele krajów wydatkuje pieniądze na sensowne badania naukowe.. o polsce nie wspomnę bo bym się chyba popłakał.. a bob dylan? wygląda na to, że bob uznał, że nagroda mu się nie należy.. podobnie zareagował kiedyś jean paul sartre..

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       alamo905

       wybór Dylana był chorym pomysłem ,a on olewając ich ,potwierdził to tylko.Nigdy więcej.A co do tej teori o świecie,no cóż ,potwierdzam,że lewacka wizja świata powoli wali się w gruzy.Oby do końca.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje