tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Włochy mają nowego premiera

Osiem tysięcy euro na rodzinę. Koszt obietnic wyborczych we Włoszech

Osiem tysięcy euro na rodzinę. Koszt obietnic wyborczych we Włoszech
Foto: Shutterstock Berlusconi wróci do władzy? Materiał "Faktów z Zagranicy" z 26.01.2018 r.

Ponad 8200 euro kosztowałoby w przeliczeniu na każdą rodzinę we Włoszech spełnienie obietnic, przedstawianych przez partie polityczne przed wyborami parlamentarnymi 4 marca. Finansowe reperkusje dla obywateli policzyła organizacja obrony praw konsumentów.

Stowarzyszenie Codacons zsumowało wszystkie obietnice wyborcze zaprezentowane w tych dniach przez rządzącą centrolewicę, koalicję partii centroprawicowych i antysystemowy, uważany za populistyczny, Ruch Pięciu Gwiazd.

Zapowiedzianą w ich programach wartość ulg podatkowych i zasiłków oraz różnego rodzaju wsparcia finansowego podzielono przez liczbę rodzin w kraju, bo - jak twierdzi organizacja - to na ich barki faktycznie spadłyby koszty wcielenia w życie ambitnych planów.

Partia mówi, rodzina płaci

W ten sposób obliczono, że realizacja programów wyborczych największych partii kosztowałaby średnio każdą rodzinę 8.236 euro.

I tak na przykład, gdyby we Włoszech wprowadzono dochód podstawowy, obiecywany przez Ruch Pięciu Gwiazd bądź proponowany przez centroprawicę Silvio Berlusconiego tak zwany dochód godnościowy dla najuboższych, obciążenie z budżetu państwa w przeliczeniu na rodzinę wyniosłoby 1.208 euro. Podatek liniowy, który jest w programie centroprawicy, to 1.666 euro mniej.

Najbardziej obciążające dla publicznych pieniędzy byłoby anulowanie reformy systemu emerytalnego, czyli między innymi wycofanie się z podniesienia wieku przejścia na emeryturę. To według tych obliczeń koszt w wysokości 3.333 euro w przeliczeniu na gospodarstwo domowe.

Gdyby zgodnie z obietnicami Berlusconiego najniższe emerytury podniesione zostały do poziomu tysiąca euro, to wydatek z budżetu państwa wyniósłby średnio 1.250 euro na rodzinę.

Obietnice bez pokrycia?

Są też, jak zauważa organizacja konsumencka, obietnice, które na papierze wydają się przynosić korzyści obywatelom, ale faktycznie w jej ocenie pozbawiłyby budżet potrzebnych środków. W tej kategorii zapowiedzi wyborczych znajduje się na przykład zamiar obniżenia abonamentu radiowo-telewizyjnego przez centrolewicową Partię Demokratyczną.

Jednocześnie eksperci Codacons wyrazili przypuszczenie, że większość tych obietnic nie zostanie zrealizowanych po wyborach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Włochy mają nowego premiera

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje