tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Pilnował wyborów Putinowi, traci stanowisko

Pilnował wyborów Putinowi, traci stanowisko
Foto: CC BY SA 3.0 / A.Savin Władimir Czurow by szefem CKW od 2007 roku

Szef Centralnej Komisji Wyborczej Władimir Czurow nie znalazł się w gronie osób zgłoszonych do nowej CKW przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Oznacza to, że straci stanowisko. Według mediów na czele CKW stanie rzeczniczka praw człowieka Ełła Pamfiłowa.

W czwartek Kreml podał nazwiska osób, które prezydent zgłosił do składu nowej CKW w ramach swej pięcioosobowej kwoty. Władimira Czurowa nie ma na tej liście. Pogłoski o tym, że odejdzie on ze stanowiska przewodniczącego CKW, pojawiły się już wcześniej.

Skład komisji formowany jest przed jesiennymi wyborami do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. Nowa CKW przystąpi do pracy pod koniec marca i na pierwszym posiedzeniu wyłoni swego przewodniczącego.

"Ważny krok na rzecz zmiany wizerunku"

Media rosyjskie cytują opinie prognozujące, że stanowisko to obejmie Pamfiłowa, rzeczniczka praw człowieka Federacji Rosyjskiej, która znalazła się na ogłoszonej przez Kreml liście. Według politologa Dmitrija Badowskiego, cytowanego przez agencję RIA-Nowosti, wybór Pamfiłowej jest bardzo prawdopodobny. Opinie kilku ekspertów, którzy są tego samego zdania, cytuje dziennik "Kommiersant".

Dymisja Czurowa ma świadczyć o przejrzystości kampanii wyborczej i jej zgodności z prawem - powiedział dziennikowi politolog Grigorij Dobromiełow. Dodał, że wybór Pamfiłowej na szefową CKW byłby "ważnym krokiem na rzecz zmiany wizerunku CKW".

Pamfiłowa była wcześniej szefową Rady ds. Praw Człowieka i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przy prezydencie FR. Szefową tej rady została w 2002 roku, cieszyła się szacunkiem obrońców praw człowieka. Za prezydentury prezydenta Borysa Jelcyna była ministrem.

Po wyborach parlamentarnych w grudniu 2012 roku opozycja w Dumie zażądała dymisji Czurowa, obarczając go odpowiedzialnością za liczne fałszerstwa wyborcze. Wcześniej dymisji szefa CKW zażądali uczestnicy wielotysięcznych akcji protestacyjnych, do których bezpośrednio po wyborach doszło na ulicach Moskwy i innych miast.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje