tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Czarne owce Unii Europejskiej". Węgierskie media komentują wizytę Orbana w Warszawie

zobacz więcej wideo »
"Czarne owce Unii Europejskiej". Węgierskie media komentują wizytę Orbana w Warszawie
Foto: PAP/Jacek Turczyk | Video: Reuters Według węgierskiego dziennika, premierzy Polski i Węgier potępiają "nadmierną władze Brukseli"

Demonstracja sojuszu państw przeciwnych nieograniczonej imigracji oraz pokaz jedności przed szczytem Unii Europejskiej w Tallinie - tak węgierska prasa określa sobotnią wizytę premiera Viktora Orbana w Warszawie.

"W spektakularny sposób (premierzy Beata Szydło i Viktor Orban - red.) wspólnie odcięli się od państw członkowskich UE, popierających nieograniczoną imigrację oraz potępili nieuzasadnione zarzuty i nadmierną władzę Brukseli. Razem wystąpili w obronie państw narodowych i jak zwykle była mowa o naszej wspólnej przeszłości" – pisze komentator Zoltan Veczan w prorządowym dzienniku "Magyar Hirlap".

Jego zdaniem Szydło i Orban "nie przypadkiem przyjaźnią się tak widowiskowo", gdyż 2 października w Strasburgu odbędzie się posiedzenie Parlamentu Europejskiego, a w takiej sytuacji "nie zaszkodzi mieć zaufanego przyjaciela, który na pewno przyciśnie odpowiedni guzik".

"Dwa bratanki"

Komentator w tekście zatytułowanym po polsku "Dwa bratanki" sporo miejsca poświęca Grupie Wyszehradzkiej. Ocenia, że blok V4 mógłby być "silną wschodnią basztą obronną wspólnej Europy" i jawi się na horyzoncie zachodniej przestrzeni politycznej jako zalążek nowego ośrodka politycznego.

"Choć ten czterokonny zaprzęg jest pod wieloma względami raczej politycznym PR-em niż rzeczywistym sojuszem, to przez sam fakt, iż akcentuje możliwość alternatywy, ma na państwa regionu tak silny wpływ przyciągający, że już nie tylko rumuńscy i serbscy, ale także częściowo szykujący się do wyborów politycy austriaccy spoglądają ku nam spod ramienia cioci Merkel" – czytamy.

"Macron ominął Budapeszt i Warszawę"

"Nie przypadkiem zatem zachodni politycy wszelkimi środkami chcą uniemożliwić powstanie konkurencyjnego ośrodka siły, a ponieważ nie udaje im się ani z Węgrami, ani z Polakami, to próbują z bardziej niepewnymi" – pisze Veczan, nawiązując do wizyty w Czechach i na Słowacji prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który "z daleka ominął Budapeszt i Warszawę".

Macron jednak zawiódł się, bo – jak ocenia autor - nawet w Bratysławie uzyskał tylko uniki. "A przecież pozwolenie na odstrzał Grupy Wyszehradzkiej nie przypadkiem wydano tak, by nie objęło Słowacji" – podkreślił.

Autor ocenia, że był to polityczny PR także ze strony Brukseli, gdyż "tych kilka tysięcy migrantów jest kroplą w przybywającym co roku milionowym morzu dla przyzwyczajonego do tego Zachodu".

"Ale ponieważ polski i węgierski rząd zapowiedziały, że nie chcą przyjąć ani jednego, kraje zachodnie właśnie tą kwestią chcą zademonstrować, że my w Europie Środkowej robimy to, co oni mówią, i zapasy trwają" – pisze Veczan, nawiązując do procedury Komisji Europejskiej w związku z niewywiązywaniem się przez Polskę, Czechy i Węgry z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców.

"Czarne owce Unii Europejskiej"

Wizytę skomentował też opozycyjny dziennik "Magyar Nemzet". W artykule "Czarne owce Unii Europejskiej trzymają się razem" napisał, że poprzez wizytę Orbana "węgiersko-polska oś demonstruje siłę i jedność przed zbliżającym się szczytem UE w Tallinie (w najbliższy piątek dobędzie się tam tak zwany szczyt cyfrowy UE - red.)".

Według gazety, główny komunikat wizyty Orbana jest taki, iż Węgry i Polska obstają przy swoim stanowisku rysującym przyszłość Unii w sposób odmienny od europejskiego głównego nurtu.

Dwie obecne "czarne owce" Unii Europejskiej zademonstrowały w ten sposób jednomyślność Warszawy i Budapesztu w bardzo ważnym momencie, przed pierwszym szczytem unijnym po wyborach w Niemczech – czytamy.

Dziennik pisze, że choć stosunki polsko-węgierskie są tradycyjnie dobre, to Jarosław Kaczyński stał się dla Orbana szczególnie ważnym sojusznikiem, od kiedy zaostrzyły się stosunki obu państw z mocarstwami Europy Zachodniej i Komisją Europejską na tle różnicy zdań co do przestrzegania zasad państwa prawa i imigracji.

"To węgiersko-polskie spotkanie na szczycie mówi krytykom, że po tej stronie frontu panuje mocna jedność. Viktor Orban ponownie jasno dał wszystkim do zrozumienia, że w sprawach dotyczących Unii, Warszawa i Budapeszt zwarły szeregi i w tym duchu umieszczają w nawiasie wszystkie sprawy, co do których dwa państwa ewentualnie mają inne zdania" – ocenia gazeta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lucluc
Lucluc

To sa PIONIERZY i Polacy są z nich DUMNI !!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    4
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   you

   "Polak, Wegier dwa bratanki". W tym powiedzeniu chodzi z pewnoscia o podobne podejscie do zycia, (ja i tylko ja, nikt wiecej sie nie liczy, nie ma racji). Znam wielu z nich. Zaden jakos nie okazuje szczegolnych uczuc przyjazni do innych nacji, a juz w szczegolnosci do Polakow. Jezeli tkwi w tym ukryty inters, to tak.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     8
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje