tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Książę i księżna Cambridge w Polsce

Król Karol? Nie, król William. Tak woleliby Brytyjczycy

Król Karol? Nie, król William. 
Tak woleliby Brytyjczycy
Foto: Andrew Chin/Getty Images Ostatni dyżur księcia Williama w lotniczym pogotowiu ratunkowym. Nagranie z 27 lipca

Większość Brytyjczyków uważa, że to książę William powinien zostać królem po śmierci królowej Elżbiety II - wynika z sondażu ICM dla tabloidu "The Sun". Pierwszy w linii sukcesji jest jego ojciec Karol, który cieszy się zdecydowanie mniejszym poparciem.

Według badania 51 procent Brytyjczyków uważa, że należy pominąć najstarszego syna monarchini i oddać tron Williamowi, który reprezentuje młodsze pokolenie rodziny królewskiej. Karol, który jest zgodnie z protokołem następcą tronu, może liczyć na poparcie 22 procent ankietowanych.

Sondaż "The Sun" wykazał również, że 14 procent Brytyjczyków uważa, iż nikt nie powinien dziedziczyć tronu, co miałoby prowadzić do rezygnacji z monarchii parlamentarnej na rzecz republiki.

Poparcie wśród osób starszych

68-letni książę Walii zmaga się z krytyką za rozpad małżeństwa z Dianą. Nastroje nasiliły się po tym, jak w 20. rocznicę jej śmierci w wypadku samochodowym w Paryżu media opublikowały szereg listów, wspomnień i nagrań. Księżna mówiła w nich o zaniku uczuć w ich związku i braku wsparcia ze strony rodziny królewskiej, w tym królowej Elżbiety II.

Następca tronu uzyskał większe poparcie od Williama w zaledwie jednej grupie demograficznej - ludzi powyżej 75. roku życia - gdzie zyskał sympatię 45 procent respondentów, o dwa punkty procentowe więcej niż syn. Jednocześnie wśród najmłodszej grupy Brytyjczyków pomiędzy 18. a 34. rokiem życia mógł liczyć na poparcie zaledwie dziewięciu procent ankietowanych.

Tytuł księżnej małżonki

Ankietowani ocenili, że gdyby Karol zasiadł na tronie, to jego wieloletnia partnerka i żona Camilla powinna otrzymać jedynie tytuł księżnej małżonki (36 procent), a nie królowej małżonki (27 procent). Powody to szacunek dla pamięci Diany i fakt, że Camilla jest rozwiedziona. 37 procent osób nie miało zdania w tej sprawie.

W lipcu podczas pięciodniowej wizyty w Polsce i Niemczech książę William odwiedził wraz z małżonką księżną Kate i dziećmi George'em i Charlotte Warszawę, Sztutowo i Gdańsk.

91-letnia królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Książę i księżna Cambridge w Polsce

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje