Wikileaks ujawnia kolejne podsłuchy NSA. W Rzymie mówią o spisku

Wikileaks ujawnia kolejne podsłuchy NSA

Demaskatorski portal Wikileaks opublikował nowe dokumenty, ujawniające, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilowała premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego i szefa ONZ Ban Ki Muna.

Dokumenty ujawnione przez organizację założoną przez Juliana Assange'a pokazują, że NSA podsłuchiwała spotkanie Ban Ki Muna z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, która wiedziała już, że przy innych okazjach zajmował się nią amerykański wywiad. Merkel i Ban Ki Mun rozmawiali o zmianach klimatycznych.

Wikileaks doniósł, że NSA podsłuchała też rozmowę Netanjahu z Berlusconim, w której premier Izraela prosił Berlusconiego o pomoc w postępowaniu z amerykańską administracją prezydenta Baracka Obamy. Z dokumentów wynika też, że amerykańska agencja podsłuchiwała spotkanie kluczowych unijnych i japońskich przywódców oraz prywatne spotkanie z udziałem Berlusconiego, Merkel i byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, który ostrzegał włoskiego kolegę o niebezpieczeństwach włoskiego systemu bankowego.

Politycy partii byłego premiera Silvio Berlusconiego Forza Italia zażądali wyjaśnień i powołania komisji śledczej w parlamencie, gdy media ujawniły sprawę.

WikiLeaks dysponuje na przykład zapisem podsłuchiwanych rozmów byłego włoskiego premiera z ostatniego okresu jego rządów, na jesieni 2011 roku, gdy finanse publiczne kraju pogrążyły się w największym kryzysie. W rezultacie tej zapaści i utraty zaufania, zarówno w parlamencie Włoch, jak i na forum UE, Berlusconi podał się do dymisji. Przedstawiciele jego macierzystej partii Forza Italia, którzy od kilku lat powtarzają, że Berlusconi musiał ustąpić w wyniku międzynarodowego "spisku", oświadczyli we wtorek, że ujawnione podsłuchy potwierdzają ich tezę. Podsłuchiwanie premiera to był "atak na cały kraj" - stwierdził senator Francesco Giro.

Jeden z najbliższych współpracowników Berlusconiego, deputowany Forza Italia Renato Brunetta zażądał powołania parlamentarnej komisji śledczej, która wyjaśniłaby sprawę podsłuchów. Ocenił, że są one dowodem na to, że "mroczne siły położyły ręce" na Włochy. Szef klubu Forza Italia w Senacie Paolo Romani zaapelował do rządu Matteo Renziego, by zażądał wyjaśnień od strony amerykańskiej.

Assange w ambasadzie

Od lata 2012 roku Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem napaści seksualnej i gwałtu. Assange zaprzecza zarzutom; obawia się, iż w razie ekstradycji do Szwecji zostanie wydany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: