Wietnam wzmacnia współpracę wojskową z USA. Boi się Chin


Stany Zjednoczone i Wietnam porozumiały się w sprawie zacieśnienia współpracy obronnej, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa morskiego. Wydaniem wspólnego oświadczenia w tej sprawie zakończyła się wizyta sekretarza obrony USA Ashtona Cartera w Hanoi.

Ashton Carter przyleciał z wizytą na zaproszenie rządu wietnamskiego. Oprócz wydania wspólnego oświadczenia, Amerykanie zaproponowali też wsparcie w wysokości 18 milionów dolarów dla wietnamskiej straży przybrzeżnej. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na zakup nowych łodzi patrolowych i utworzenie ośrodka szkoleniowego sił pokojowych w Wietnamie.

- Dzięki częściowemu zniesieniu w ubiegłym roku zakazu sprzedaży broni do Wietnamu, nasze państwa po raz pierwszy mogą wspólnie działać - powiedział sekretarz obrony USA. - Stany Zjednoczone są przekonane do wspierania wietnamskiej niepodległości, siły, dobrobytu i poszanowania praw człowieka - dodał.

Wspólne rozwiązywanie problemów

Jak powiedział minister obrony Wietnamu, Phung Quang Thanh, porozumienie służy pogłębieniu wzajemnej przyjaźni, zrozumienia i zaufania pomiędzy dwoma państwami, co wzmocni ich partnerstwo i będzie sprzyjać utrzymaniu pokoju i stabilności na regionie.

Phung Quang Thanh podkreślił, że nowe porozumienie dotyczące rozwoju współpracy obronnej opierać się będzie na wcześniejszym porozumieniu dwustronnym, podpisanym w 2011 roku. W jego ramach dwa państwa współdziałają w zakresie rozwiązywania problemów związanych ze wspólną, wojenną przeszłością, a także mogą wymieniać doświadczenia z zakresu akcji poszukiwawczych i ratowniczych.

Wśród problemów związanych z trudną, wspólną przeszłością wojny w Wietnamie, największe znaczenie ma usuwanie niewybuchów, oczyszczanie obszarów skażonych środkami chemicznymi, poszukiwanie pozostałości amerykańskich żołnierzy oraz udzielanie wsparcia inwalidom wojennym.

Ramię w ramię przeciwko Chinom

USA i Wietnam podkreśliły również swoje wspólne przekonanie o konieczności rozwiązywania morskich sporów terytorialnych metodami pokojowymi i w oparciu o prawo międzynarodowe. Nawiązali w ten sposób do aktywności Pekinu na Morzu Południowochińskim, który rości sobie prawa do niemal całego strategicznie położonego akwenu.

Zacieśnianie współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Wietnamem rozumiane jest jako reakcja na jednostronne działania Chin, które godzą w interesy pozostałych państw regionu, wśród nich Wietnamu.

W ubiegłym tygodniu republikański senator John McCain wyraził przekonanie, że w związku z niepokojącym zachowaniem Chin w regionie Azji i Pacyfiku, USA powinny zacząć dostarczać broń Wietnamowi. Dodał również, że potrzebne jest stworzenie funduszu obronnego dla państw Azji Południowo-Wschodniej.

Autor: mm//gak / Źródło: The Saigon Times, Defense News