tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wielki internetowy katalog dzieł zrabowanych Żydom

Wielki internetowy katalog dzieł zrabowanych Żydom
Foto: Bundesarchiv Znaczna część dzieł nie wróciła do prawowitych właścicieli

Informacje o dziesiątkach tysięcy dzieł sztuki zrabowanych Żydom przez nazistów zostały zgromadzone w jednym miejscu. Od poniedziałku w internecie jest dostępna baza danych zawierająca historię 20 tysięcy przedmiotów przejętych w okupowanej Francji i Belgii w latach 1940-1944.

Na stronie http://www.errproject.org/jeudepaume można z łatwością przeszukać wielkie zestawienie między innymi wykorzystując listę osób, którym zrabowano dzieła sztuki, lub po nazwach samych obiektów.

Baza danych to wspólny projekt nowojorskiej organizacji Conference on Jewish Material Claims Against Germany (konferencja żydowskich roszczeń materialnych przeciwko Niemcom) i waszyngtońskiego Muzeum Holokaustu.

Fotograficzna pozostałość

Wiele zrabowanych Żydom dzieł sztuki naziści fotografowali i szczegółowo katalogowali. Zachowana do dziś część tych materiałów, sporządzanych w czasie wojny przez ekipę głównego ideologa Trzeciej Rzeszy Alfreda Rosenberga, posłużyła do stworzenia udostępnionej teraz online bazy danych. Wykorzystano zasoby amerykańskich Archiwów Narodowych, niemieckiego Archiwum Federalnego, a także dane archiwalne, którymi dysponuje rząd francuski. W bazie można znaleźć informacje o tym, co komu i kiedy zrabowano, a także ewentualne informacje o zwrocie dzieła.

Niezwrócone

Conference on Jewish Material Claims Against Germany, która pomaga w odzyskiwaniu własności tym, którzy przeżyli holokaust bądź ich potomkom, twierdzi, że prawie połowa odnotowanych w bazie dzieł nie została zwrócona prawowitym właścicielom ani ich potomkom.

mk//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje