tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zwabił Polaków do Wielkiej Brytanii, zmusił do niewolniczej pracy. 26-latek skazany

Zwabił Polaków do Wielkiej Brytanii, zmusił 
do niewolniczej pracy. 26-latek skazany
Foto: Met Police | Video: Google Earth Jonatan M. skazany

26-letni Jonatan M. został skazany przez londyński sąd na 18 miesięcy więzienia za sprowadzenie do Wielkiej Brytanii czworga Polaków i zmuszanie ich do niewolniczej pracy.

Mieszkaniec Londynu Jonatan M. w styczniu 2016 roku zwabił do Wielkiej Brytanii obietnicą dobrze płatnej pracy czworo około 20-letnich mieszkańców Poznania: trzech mężczyzn i kobietę.

Kiedy Polacy przyjechali do Wielkiej Brytanii, zakwaterował ich w jednym małym pokoju, w którym spali na podłodze. Wydzielał posiłki złożone z chleba i zupy i zmusił do ciężkiej pracy w pralni w Essex.

Polacy harowali po ponad 12 godzin na dobę, sześć dni w tygodniu.

Zmusił do pracy, odbierał wypłatę

Pod koniec każdego tygodnia M. wyłudzał od nich wypłaty, które - jak twierdzą - miały według jego tłumaczeń pokryć koszty podróży i zakwaterowania. Każdej ze swoich ofiar zostawiał wyłącznie drobne.

Po trzech tygodniach Polacy poprosili o pomoc kolegów z pracy, którzy zawiadomili policję.

- Jonatan M. cynicznie wykorzystał ofiary dla własnych korzyści. Uwiódł ich obietnicą lepszego życia, oferując pracę za stawkę, która była znacznie wyższa niż to, co mogli zarobić w Polsce - powiedział James Greenaway z londyńskiej policji.

Sąd uznał Jonatana M. winnego handlu ludźmi w celu wyzysku i skazał na 18 miesięcy więzienia. Za kratki powędruje też - jak piszą brytyjskie media - jego ojciec, Marek M., który usłyszał wyrok 12 miesięcy pozbawienia wolności. Mężczyznę uznano winnego oszustwa.

Współczesne niewolnictwo

W 2015 roku Wielka Brytania zaostrzyła przepisy dotyczące niewolniczej pracy, by lepiej chronić ofiary takich przestępstw. Brytyjskie władze w raporcie z sierpnia przyznały, że jest to w kraju znacznie większy problem, niż podejrzewano.

Jak mówią policyjne statystyki, co najmniej 13 tysięcy osób padło ofiarami współczesnego niewolnictwa na Wyspach, ale policja uważa, że zgłoszone przypadki to czubek góry lodowej.

Źródło: Met Police Jonatan M. skazany

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje