tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Międlar jechał na antymuzułmański marsz. Został zatrzymany przez służby

zobacz więcej wideo »
Międlar jechał na antymuzułmański marsz. Został zatrzymany przez służby
 • Antymuzułmański marsz w Wielkiej BrytaniiAntymuzułmański marsz w Wielkiej Brytanii
 • Prymas Polski o karze dla ks. MiędlaraPrymas Polski o karze dla ks. Międlara
 • Winnicki: dobrze, że śledztwo w sprawie księdza Międlara umorzonoWinnicki: dobrze, że śledztwo w sprawie księdza Międlara umorzono
 • Prymas Polski o karze dla ks. Międlara. Kwiecień 2016 rokuPrymas Polski o karze dla ks. Międlara. Kwiecień 2016 roku
Foto: Maciej Kulczyński/PAP/EPA | Video: Reuters Archive Międlar miał wziąć udział w antymuzułmańskiej manifestacji. Na nagraniu antymuzułmański marsz zorganizowany w Birmingham w lutym 2016 r.

Były ksiądz katolicki i aktywista narodowy Jacek Międlar poinformował w sobotę rano na Twitterze, że został zatrzymany przez brytyjskie służby graniczne na lotnisku Londyn Luton podczas próby wjazdu do Wielkiej Brytanii. Międlar miał wziąć udział w sobotę w antymuzułmańskiej demonstracji w Birmingham. Po południu odleciał do Polski.

W sobotę po południu po przesłuchaniu przez funkcjonariuszy brytyjskiej straży granicznej trzej mężczyźni otrzymali decyzje o odmówieniu im wjazdu do Wielkiej Brytanii i nieco później odlecieli z Londynu z powrotem do Polski.

Według nagrań zamieszczonych na Facebooku Międlarowi w momencie zatrzymania towarzyszyło dwóch innych mężczyzn.

Oprócz niego w wiecu miał uczestniczyć m.in. narodowy aktywista Piotr Rybak, który był skazany na trzy miesiące więzienia za spalenie kukły Żyda podczas manifestacji Obozu Narodowego-Radykalnego i nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Do Birmingham wybrała się także Miriam Shaded, kontrowersyjna aktywistka i publicystka.
 

O zatrzymanie Międlara i Rybaka apelowała także m.in. brytyjska organizacja Hope Not Hate walcząca z mową nienawiści.

Manifestacja organizowana przez radykalnych prawicowców

Wiec organizowany jest przez radykalnie prawicowy ruch Britain First (BF), który zasłynął w przeszłości m.in. planem wprowadzania "chrześcijańskich patroli" w miejscowościach zamieszkanych przez mniejszość muzułmańską.

W programie wyborczym BF podkreślono, że członkowie partii są "przeciwko doktrynie i religii islamu (...), która promuje nienawiść, przemoc i nietolerancję" i chcą "ochronić kraj przed politycznie poprawnym multikulturowym szaleństwem Unii Europejskiej".

"Minister spraw wewnętrznych ma uprawnienia do zablokowania wjazdu danej osoby, jeśli uważa, że jego lub jej obecność w Wielkiej Brytanii nie służy dobru publicznemu" - oświadczył resort w odpowiedzi na wiadomość o przyjeździe Międlara.

Były ksiądz został już zatrzymany na londyńskim lotnisku. W lutym odmówiono mu wjazdu do Wielkiej Brytanii w Stansted. Zmuszono go do powrotu do Polski.

"Uważamy, że planowane przez Pana działania w Wielkiej Brytanii stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa i mogą zwiększyć napięcia między lokalnymi społecznościami" - napisały wówczas służby graniczne w oficjalnym piśmie, tłumacząc przyczyny decyzji.

Jak dodano, "dostępne informacje potwierdzają, że wcześniej angażował się Pan w działania w Polsce, które skutkowały zakłóceniem porządku publicznego na dużą skalę i zwiększonymi napięciami społecznymi".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje