tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sondaże: w drugim referendum ponad połowa byłaby przeciw brexitowi

zobacz więcej wideo »
Sondaże: w drugim referendum ponad połowa byłaby przeciw brexitowi
 • Corbyn: przedstawiliśmy Barnierowi nasz plan w sprawie BrexituCorbyn: przedstawiliśmy Barnierowi nasz plan w sprawie Brexitu
 • Wielka Brytania: Polacy, zostańcie. Jesteście mile widzianiWielka Brytania: Polacy, zostańcie. Jesteście mile widziani
 • Konferencja Beaty Szydło po szczycie w BrukseliKonferencja Beaty Szydło po szczycie w Brukseli
 • Beata Szydło na konferencji po szczycie w BrukseliBeata Szydło na konferencji po szczycie w Brukseli
 • Wytyczne przyjęte w rekordowym tempie. Tusk: muszę podkreślić wyjątkową jednośćWytyczne przyjęte w rekordowym tempie. Tusk: muszę podkreślić...
 • Tusk: wyjątkowa jedność liderów ws. BrexituTusk: wyjątkowa jedność liderów ws. Brexitu
 • Unijny szczyt w sprawie BrexituUnijny szczyt w sprawie Brexitu
 • Szczyt UE w sprawie Brexitu Szczyt UE w sprawie Brexitu
 • Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu
 • Beata Szydło po szczycie w BrukseliBeata Szydło po szczycie w Brukseli
Foto: Christian Mueller / Shutterstock.com | Video: Reuters TV Szef opozycji Jeremy Corbyn spotkał się z unijnym negocjatorem

Jeśli w Wielkiej Brytanii ogłoszono by drugie referendum w sprawie pozostania lub opuszczenia Unii Europejskiej, 52 procent uczestników sondaży głosowałoby za kontynuacją członkostwa, a 48 procent za wyjściem - wynika z danych opublikowanych przez Krajowe Centrum Badań Społecznych.

Dane te są średnią z sondaży przeprowadzonych w dniu 21 sierpnia i 10 września. Opublikowano je w momencie, gdy w brytyjskich mediach rozgorzała dyskusja o celowości drugiego referendum. Wywołały ją niepowodzenia gabinetu Theresy May w negocjacjach z Unią Europejską na temat warunków opuszczenia Unii.

Nieduża przewaga

Przedstawiciele Krajowego Centrum Badań Społecznych (NatCen) zaznaczyli w swym omówieniu wyników sondaży z sierpnia i września, że od czasu pierwszego referendum, jakie odbyło się 23 czerwca 2016 roku, proporcje między grupą zwolenników członkostwa w UE, a grupą optującą za brexitem zmieniły się tylko nieznacznie.

- Wzrósł udział zwolenników pozostania w Unii Europejskiej, którzy prowadzą w sondażach, ale ich przewaga jest nieduża i nic nie wskazuje, by miała się zwiększyć - ocenił prowadzący ten projekt w ramach NatCen (National Centre for Social Research), John Curtice.

Jego zdaniem o ewentualnej przewadze decydują dziś głosy tych, którzy nie wzięli udziału w pierwszym referendum i teraz tego żałują. Jeśliby odbyło się drugie referendum, byliby przeciwko brexitowi - wyjaśnił socjolog.

Z sondaży wynika, że wśród tych, którzy nie brali udziału w referendum 23 czerwca 2016 roku na dwóch zwolenników pozostania w UE przypada jeden zwolennik opuszczenia Wspólnoty.

- Jeśliby udało się skłonić do głosowania tych, którzy nie głosowali w 2016 roku, wpłynęłoby to oczywiście na wyniki referendum. Jest to bodaj największe wyzwanie - ocenił Curtice.

Premier przeciw drugiemu referendum

Drugie referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej jest na razie wyłącznie hipotetyczne. Gabinet premier May i przedstawiciele instytucji europejskich wciąż bowiem pracują nad porozumieniem w sprawie brexitu.

Brytyjskie propozycje przedstawione podczas nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu nie zyskały jednak dobrego przyjęcia pozostałych państw wchodzących w skład Rady Europejskiej. Unijna "27" dała negocjatorom z Londynu i Brukseli nieco ponad miesiąc na wypracowanie porozumienia. Jeśli uda się je osiągnąć, w listopadzie zostanie zorganizowany specjalny dodatkowy szczyt UE, na którym miałoby ono zostać potwierdzone.

Część analityków uważa, że wobec trudności w porozumieniu się z Unią Europejską Wielka Brytania stoi w obliczu twardego brexitu, czyli wyjścia z UE bez jakiegokolwiek porozumienia albo wobec konieczności rozpisania drugiego referendum na temat obecności Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Za przeprowadzeniem drugiego głosowania opowiada się między innymi Partia Pracy. Lider partii, Jeremy Corbyn i jego zastępca Tom Watson sygnalizowali w miniony weekend gotowość poparcia drugiego referendum. Uzależnili to od woli członków partii.

We wtorek konwencja programowa Partii Pracy przyjęła propozycję stanowiska tego ugrupowania w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, otwierającego drogę do odrzucenia rządowej propozycji porozumienia z UE w parlamencie, a nawet organizacji drugiego referendum w sprawie wyjścia ze Wspólnoty.

Brytyjska premier stoi na stanowisku, że referendum z 2016 roku jest wiążące.

Brexit faktem

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
dgen

Bolszewicy mieli demokracje ludową, lewica ma demokracje liberalną ale niedawno pojawiła się nowa odmiana demokracji - demokracja unijna. Polega ona na tym, żę głosuje się do skutku - np. 2 głosowania w Irlandii i zmiana zasad głosowania dot. Węgrów.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje