Porażka rządu Theresy May. Izba Gmin znów odrzuciła porozumienie w sprawie brexitu

[object Object]
Izba Gmin głosowała nad umową z UE ws. brexituReuters
wideo 2/27

Izba Gmin odrzuciła we wtorek projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko porozumieniu opowiedziało się 391 deputowanych. Za umową było 242.

W związku z porażką May w głosowaniu w środę parlament będzie głosował nad tym, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście z Unii bez umowy (tzw. twardy brexit). Jeżeli ten wniosek również nie przejdzie, w czwartek 14 marca parlamentarzyści otrzymają szansę, by opowiedzieć się za tym, by rząd przedłużył proces opisany w art. 50 traktatu UE i w efekcie opóźnił brexit.

May: wierzę we wprowadzenie w życie wyniku referendum

Pomimo wysokiej porażki szefowa rządu oceniła, że wynegocjowana umowa "jest najlepszym i w rzeczy samej jedynym porozumieniem", jakie jest możliwe w wyniku negocjacji z Unią Europejską.

Wniosek, który zostanie poddany pod głosowanie w Izbie Gmin w środę, będzie sformułowany negatywnie - czyli izba odmawia zgody na wyjście bez umowy - ale premier zapowiedziała, że członkowie jej administracji zostaną wyjątkowo zwolnieni z dyscypliny i będą mieli prawo wolnego głosu w tej sprawie.

- Sama zmagałam się z tym wyborem i żarliwie wierzę we wprowadzenie w życie wyniku referendum. Równie gorąco wierzę jednak, że najlepszym sposobem jest wyjście w uporządkowany sposób, z porozumieniem, i wciąż jestem przekonana, że istnieje w tej izbie większość dla takiego sposobu działania - powiedziała May.

Jak mówiła, w szczególności obawia się "potencjalnych szkód dla naszej unii”, czyli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

"Głosowanie przeciwko wyjściu bez umowy nie rozwiązuje problemów"

Jeśli parlament odrzuci ofertę opuszczenia UE bez umowy, w czwartek parlamentarzyści będą obradować nad projektem zwrócenia się do Unii Europejskiej z wnioskiem o przedłużenie dwuletniego procesu wyjścia ze Wspólnoty i odłożenie brexitu.

Premier ostrzegła jednak, że "głosowanie przeciwko wyjściu bez umowy i za przedłużeniem (procesu brexitu - red.) nie rozwiązuje problemów, z którymi się mierzymy".

- Unia Europejska będzie chciała wiedzieć, w jaki sposób chcemy użyć takiego odroczenia. I ta izba będzie musiała odpowiedzieć na to pytanie. Czy chce cofnąć procedurę z artykułu 50? Czy chce zorganizować drugie referendum? Czy chce wyjścia z umową, ale inną niż ta? To wybór nie do pozazdroszczenia, ale za sprawą decyzji, którą izba podjęła dzisiejszego wieczoru, musimy się teraz z nim zmierzyć - powiedziała.

Za odrzuceniem porozumienia było 391 deputowanych
Za odrzuceniem porozumienia było 391 deputowanychTVN24 BiS

Zmiany w umowie podpisane w Strasburgu

Premier Theresa May spotkała się w poniedziałek wieczorem w Strasburgu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Jak poinformowali po spotkaniu, porozumieli się w sprawie gwarancji dotyczących brexitu.

- Nasza umowa zawiera istotne wyjaśnienia i gwarancje prawne w odniesieniu do umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i backstopu. Wybór jest jasny: albo ta umowa albo brexit może się w ogóle nie wydarzyć. Sprawmy, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie uporządkowanym procesem do końca. Jesteśmy to winni historii - przekonywał w poniedziałek Juncker.

May powiedziała natomiast, że poniedziałkowa umowa jest dodatkiem do zawartego w listopadzie ubiegłego roku porozumienia o wyjściu wielkiej Brytanii z UE. Jak wskazywała, nikt nie ma wątpliwości, że potrzebna jest "polisa ubezpieczeniowa", która zagwarantuje, że nie będzie twardej granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną.

Brytyjska premier podkreśliła jednak, że jeśli kiedykolwiek będzie trzeba skorzystać z tej "polisy ubezpieczeniowej", nie może ona stać się stałym instrumentem i "szablonem" dla przyszłych relacji, co potwierdzono w wynegocjowanych w poniedziałek zapisach.

Planowany brexit pod koniec miesiąca

W pierwszym głosowaniu w połowie stycznia Izba Gmin wypowiedziała się przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy dotyczącej brexitu. Przeciwko propozycji głosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia. To była najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Jeśli parlament nie poprze proponowanego opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Autor: ft//kg / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: