tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna z Państwem Islamskim

"Wiceszef" tak zwanego Państwa Islamskiego skazany na śmierć

"Wiceszef" tak zwanego Państwa Islamskiego skazany na śmierć
Foto: Day Donaldson / CC BY 2.0 Flickr Rakka, "stolica" tzw. Państwa Islamskiego, rok po wyzwoleniu

Wiceszef dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) w Iraku i Syrii Ismail Alwan Salman al-Ithawi został skazany w środę na śmierć przez sąd w Bagdadzie - poinformowały irackie źródła sądowe. Terrorysta ukrywał się w Turcji, a po schwytaniu został w lutym odesłany do Iraku.

- Sąd karny w Karkh (w Bagdadzie, na zachodnim brzegu Tygrysu - red.) skazał na śmierć przez powieszenie terrorystę Ismaila Alwana Salmana al-Ithawiego - oświadczył rzecznik sądu Abdul Sattar Bajrakdar.

Sąd orzekł, że dżihadysta "zajmował wiele stanowisk w organizacji terrorystycznej Daesz (arabski akronim Państwa Islamskiego)".

"Uciekł do Syrii i utrzymywał kontakty z przywódcami plemiennymi, a następnie przybył do Turcji po wyzwoleniu większości obszarów okupowanych przez dżihadystów" - poinformował sąd w komunikacie. Dzięki współpracy z władzami tureckimi dżihadysta został aresztowany w Turcji.

Dżihadyści zinfiltrowani

15 lutego irackie władze poinformowały, że Ithawi został przewieziony do Iraku w ramach wspólnej operacji wywiadu irackiego, tureckiego i amerykańskiego.

Wysoki rangą przedstawiciel komórki irackiego wywiadu ds. tropienia członków IS poinformował, że jego zespołowi "udało się zinfiltrować najwyższe kierownictwo ekstremistycznej organizacji Państwo Islamskie, a także prześledzić wszystkie działania 55-letniego Ithawiego, pochodzącego z Ar-Ramadi" w środkowym Iraku.

Ithawi był szefem komitetu odpowiedzialnego za mianowanie emirów IS, a także "ministrem odpowiedzialnym za wydawanie fatw (edyktów religijnych) Państwa Islamskiego" - tłumaczył anonimowy przedstawiciel irackiego wywiadu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna z Państwem Islamskim

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje