Wicekanclerz Niemiec: rozdzielenie 160 tys. uchodźców to zaledwie pierwszy krok


Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) uważa przedstawione w środę propozycje Komisji Europejskiej dotyczące rozdzielenia między kraje UE 160 tys. uchodźców za niewystarczające. Jego zdaniem to dopiero pierwszy krok. Irlandia tymczasem zgodziła się na przyjęcie ponad 4 tys. uchodźców.

Jego zdaniem można je uznać co najwyżej za pierwszy krok, "mówiąc po przyjacielsku". W debacie prowadzonej w czwartek w Bundestagu Gabriel oświadczył, że można by je też nazwać "kroplą w morzu potrzeb" i że konieczne są dalsze kroki.

Komisja sobie, liczby sobie

Wicekanclerz apelował o realistyczne podejście do danych liczbowych. Zwrócił uwagę, że spośród 160 tys. uchodźców, o których mówi KE, ok. 31 tys. przypadłoby na Niemcy, podczas gdy tylko w tym roku do Niemiec przybyło już 450 tys. uchodźców, w tym 105 tys. w sierpniu i 37 tys. w pierwszych ośmiu dniach września. - Być może w całym wrześniu będzie ich 100 tys. - powiedział Gabriel.

Podkreślił, że UE jest "wspólnotą odpowiedzialności" i dodał, że KE uczyniła pierwszy krok, ale państwa unijne muszą ich teraz uczynić wyraźnie więcej. Ostrzegał, że "Europa jest teraz w niebezpieczeństwie nie z powodu Grecji, lecz z powodu narastającego egoizmu narodowego państw członkowskich".

- Jeśli tego nie przezwyciężymy, to nie będziemy już w stanie przekonać ludzi do idei europejskiej - podkreślił wicekanclerz Gabriel.

Irlandia przyjmie więcej uchodźców

W związku z kryzysem imigracyjnym w UE Irlandia w najbliższych miesiącach przyjmie dodatkowych uchodźców, zwiększając ich liczbę do ponad 4 tys. - zapowiedziała w czwartek minister sprawiedliwości Frances Fitzgerald.

Według niej rząd w Dublinie zgodził się na przyjęcie o 2,9 tys. więcej uchodźców niż planowano. Wcześniej władze zobowiązały się udzielić schronienia 600 osobom w ramach relokacji z Włoch czy Grecji. Ponadto trwa przesiedlanie dodatkowych 520 uchodźców.

- Sceny z południowej i środkowej Europy, a także przykre wydarzenia z akcji ratunkowych na Morzu Śródziemnym, są dla nas szokiem i niepokoją nas. Jako naród musimy zrobić wszystko, co możliwe, by pomóc - powiedziała Fitzgerald.

Decyzję podjęto na posiedzeniu irlandzkiego rządu w czwartek rano, na którym omawiano przygotowania do przyjęcia uchodźców.

Licząca 4,6 mln mieszkańców Irlandia nie podpisała się pod unijnym planem rozdzielenia uchodźców między 28 krajów członkowskich. Nie musi uczestniczyć w tym programie, gdyż jest wyłączona ze współpracy UE w dziedzinie azylu.

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: