Wiadomo, który okręt USA wpłynie na Morze Czarne. Już wyruszył

Aktualizacja:
Niszczyciel US Navy ruszył na Morze Czarne
Niszczyciel US Navy ruszył na Morze Czarne
US Navy
USS Truxtun jest okrętem nowym. Wprowadzono go do służby w 2009 rokuUS Navy

Z bazy Souda na Krecie wyruszył w rejs na Morze Czarne amerykański niszczyciel USS Truxtun. Ankara wydała zgodę na przepłynięcie przez Bosfor. Amerykanie zapewniają, że rejs niszczyciela był wcześniej planowany. Ma wziąć udział w ćwiczeniach i odwiedzić kilka portów.

O wysłaniu na Morze Czarne USS Truxtun poinformowało dowództwo Szóstej Floty US Navy, które odpowiada między innymi za wody okalające Europę. Niszczyciel jest częścią zespołu okrętów skupionego wokół lotniskowca atomowego USS George H.W. Bush.

USS Truxtun ma wziąć udział w "zaplanowanych" ćwiczeniach z flotami Bułgarii oraz Rumunii i odwiedzić kilka portów. Nie sprecyzowano jakich. Wizyta na Morzu Czarnym miała być szykowana od dawna.

Kwestia lotniskowca

W ostatnich dniach spekulowano, między innymi w tureckiej prasie, czy Amerykanie nie wyślą na Morze Czarne lotniskowca. USS George H.W.Bush kotwiczy akurat na redzie Pireusu. Wielki okręt pozostanie tam prawdopodobnie jeszcze przez kilka dni, bowiem dotarł tam prosto z USA. Załoga wymaga chwili odpoczynku a zapasy uzupełnienia. Na dodatek już sama obecność lotniskowca w pobliżu strefy konfliktu ma pewne oddziaływanie propagandowe.

Wejście USS George H.W. Bush na Morze Czarne jest jednak bardzo mało prawdopodobne z wielu względów. Po pierwsze, regulująca przepływ przez tureckie cieśniny konwencja z Montreux zakazuje tak dużym okrętom wejścia na Morze Czarne. Państwa nie położone nad tym morzem mogą wprowadzić na jego wody jedynie jednostki o łącznej wyporności 30 tysięcy ton. Lotniskowce atomowe typu Nimitz wypierają około stu tysięcy ton.

Ta obowiązująca od 1936 r. umowa międzynarodowa pozwala co prawda Turcji na zezwolenie przepływu przez jakiejkolwiek wielkości jednostki przez Bosfor, ale tylko w przypadku wojny, w której bierze udział Turcja oraz "rychłego zagrożenia wojną", w której mogłaby wziąć Turcja.

Zupełnie inną kwestią jest to, czy w ogóle byłoby możliwe fizyczne przeprowadzenie tak wielkiego okrętu przez Bosfor i czy Amerykanie chcieliby wprowadzać warte wiele miliardów dolarów pływające lotnisko na relatywnie małe morze.

Amerykański okręt przepłynie przez cieśninę BosforNASA

Autor: mtom,mk//gak / Źródło: tvn24.pl, Hurriyet, PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy

Tagi:
Raporty: