tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Specjalni prokuratorzy będą ścigać "zdrajców ojczyzny"

Szef wenezuelskiej Prokuratury Generalnej Tarek Saab oznajmił, że wyznaczył dwóch "specjalnych prokuratorów", którzy będą się zajmować "zdrajcami ojczyzny". Chodzi o osoby, które wyraziły poparcie dla amerykańskich sankcji gospodarczych wobec Wenezueli.

Tarek Saab zapowiedział, że czyn ten będzie kwalifikowany jako "zdrada ojczyzny", podobnie jak wzywanie do amerykańskiej interwencji wojskowej w Wenezueli.

Przed dwoma dniami nowo wybrane Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne, wyłonione w wyborach, w których wzięli udział wyłącznie zwolennicy rządu prezydenta Nicolasa Maduro (opozycja je zbojkotowała), zaaprobowało wszczęcie "historycznej rozprawy" przeciwko "zdrajcom ojczyzny", którzy zadeklarowali się jako zwolennicy sankcji gospodarczych wobec Wenezueli.

Prokurator generalny uściślił w czwartkowej wypowiedzi: - Dochodzenia skoncentrują się na tych, którzy wystąpili ze skandalicznym wezwaniem do interwencji wojskowej, nie tylko do blokady ekonomicznej.

"Polityczna wola siania strachu w społeczeństwie"

Trwające od kwietnia demonstracje przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro pochłonęły już około 130 ofiar śmiertelnych.

W środowym raporcie Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) wskazano, że w czasie manifestacji dochodzi do masowego łamania praw człowieka.

UNHCHR podkreśla, że "systematyczne uciekanie się do nieproporcjonalnej przemocy podczas manifestacji, a także arbitralne zatrzymania uczestników demonstracji i domniemanych oponentów politycznych wskazują, iż nie chodzi o odosobnione nielegalne działania ze strony kilku funkcjonariuszy" sił bezpieczeństwa, a o "polityczną wolę dławienia głosów krytycznych i siania strachu w społeczeństwie w celu położenia kresu protestom".

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein ostrzegł, że utrzymujący się kryzys gospodarczy i społeczny, a także rosnące napięcia polityczne grożą dalszym pogarszaniem się sytuacji w Wenezueli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje