tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Maduro gotów do dialogu. Opozycja stawia warunki

Opozycja w Wenezueli zjednoczona w Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej stawia warunki przystąpienia do rozmów z rządem. Domaga się uwolnienie więźniów politycznych, terminarzu wyborów i przywrócenie parlamentowi należnych mu kompetencji.

Gotowość do rozmów zadeklarował we wtorek prezydent Nicolas Maduro. Miałyby się one odbyć na neutralnym gruncie - w Dominikanie, a ich celem byłby wkład w "pokój i demokrację w Wenezueli".

Przewodniczący pozbawionego władzy parlamentu Julio Borges podkreślił w środę, że "nie będzie żadnych rozmów, dopóki nasze warunki nie zostaną spełnione".

Zaproszenie do rozmów

W Caracas z misją mediacyjną przebywa były premier Hiszpanii Jose Luis Zapatero i prezydent Dominikany Danilo Medina. To oni wystosowali we wtorek zaproszenie do rządu i opozycji z propozycją uczestnictwa w rozmowach okrągłego stołu, które miałyby położyć kres obecnemu kryzysowi politycznemu, wywołanemu rozwiązaniem parlamentu i przeprowadzeniem w lipcu przez Zjednoczoną Partię Socjalistyczną Wenezueli (PSUV) nieuznanych przez społeczność międzynarodową wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego.

Maduro zapewnił, że jest gotów do dialogu. - Wierzę, że tylko dialog jest drogą do przezwyciężenia różnic (...) i odzyskania sił przez gospodarkę tak szybko, jak to możliwe - powiedział prezydent.

Wenezuela, choć dysponuje największymi na świecie zasobami ropy naftowej, pogrążona jest od czterech lat w kryzysie gospodarczym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją. Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.

Od kwietnia w Wenezueli trwają wielkie protesty przeciwko próbom narzucenia społeczeństwu autorytarnych rządów PSUV i samego Maduro. W trakcie tych wystąpień zginęło ponad 120 osób.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Protesty w Wenezueli

Wenezuela protestuje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje