Weiss o Szaronie: On zawsze był konfliktowy, bo był zbyt samodzielny

[object Object]
Gościem "Faktów po Faktach" był Szewach Weisstvn24
wideo 2/6

- Nie ma lidera na czele państwa, który by się nie spotkał z krytyką. To jest część demokratycznego życia - powiedział w "Faktach po Faktach" Szewach Weiss wspominając Ariela Szarona. Były premier Izraela zmarł w sobotę, miał 85 lat.

W armii jego styl dowodzenia spowodował, że zyskał przydomek "buldożer", po masakrze na terenie obozów palestyńskich w Libanie Arabowie nazywają go "rzeźnikiem z Bejrutu", gdy zdecydował wycofać wojska izraelskie ze Strefy Gazy, przekształcił się w "gołębia". Ariel Szaron, jak oceniają komentatorzy, był politykiem kontrowersyjnym i o wielu twarzach.

"Był jednym z twórców siły Izraela"

W "Faktach po Faktach" Szewach Weiss, swego czasu polityczny przeciwnik Szarona (Weiss związany był z izraelską lewicą, Szaron z prawicą), bronił jednak generała. - Był jednym z twórców siły i mocarstwowości wojskowej Izraela. Bez tego byśmy nie żyli, bez tej siły nie można dojść do pokoju - powiedział były ambasador Izraela w Polsce. Przyznał jednak, że "najbardziej podobały mu się" ostatnie trzy lata rządów Szarona. - Cała droga do samodzielności (Izraela), droga do pokoju jest konfliktowa nie tylko zewnętrznie, ale także wewnętrznie, bo są różne podejścia do tej sprawy - ocenił Weiss tłumacząc, skąd bierze się krytyka rządów Ariela Szarona.

Zmarł po ośmiu latach śpiączki

Były premier zapadł w śpiączkę po udarze mózgu w 2006 roku, po którym lekarze nie spodziewali się jego powrotu do normalnego życia. Od tego czasu Szaron niekiedy otwierał oczy i poruszał palcami. Rok temu informowano, że jego mózg wykazuje pewne oznaki aktywności. Na początku stycznia szpital Szeba w Tel Haszomer koło Tel Awiwu powiadomił, że u Szarona wystąpiły problemy z funkcjonowaniem nerek i innych ważnych organów. W Gilad Szaron poinformował, że jego ojciec zmarł. - Odszedł wtedy, kiedy zechciał odejść - powiedział o swoim ojcu dziennikarzom syn generała.

Zmarły polityk zgodnie z własnym życzeniem spocznie u boku swojej żony Lily, na terenie rodzinnej posiadłości na skraju pustyni Negew, przy granicy ze Strefą Gazy.

Ariel Szaron. Generał-polityk

Ariel Szaron urodził się w 1928 roku w rodzinie imigrantów z terenów dzisiejszej Białorusi. Karierę rozpoczął w armii, brał udział we wszystkich pięciu wojnach izraelsko-arabskich. W 1967 roku został generałem. Od lat 70. był deputowanym do Knesetu, później pełnił wiele funkcji w rządzie. Premierem był w latach 2001-06. Jego wizyta na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy w 2000 r. - był wówczas liderem opozycji - spowodowała wybuch drugiej intifady, palestyńskiego powstania. Nazwisko Szarona jest wiązane także z antyarabskimi akcjami odwetowymi armii izraelskiej oraz masakrami w obozach palestyńskich Sabra i Szatila w Libanie w 1982 roku. W późnym okresie kariery Szaron opracował plan wycofania osadników żydowskich i armii ze Strefy Gazy i czterech niewielkich osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu. W 2005 roku zakończono realizację tego planu.

Autor: ktom\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: