tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Imigracyjny kryzys w Europie

Orban o imigracji: problemy rozwiązywać na miejscu, nie ściągać nam ich na głowę

Za konieczne uznał w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban pilne działania na rzecz rozwiązania problemu demograficznego w Europie. Ocenił jednak, że spadkowi liczby ludności należy zaradzić nie poprzez imigrację, tylko politykę rodzinną.

Orban mówił o tym w pierwszym dniu czterodniowych obrad europejskiego komitetu regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Budapeszcie, w którym uczestniczą m.in. ministrowie zdrowia 53 państw członkowskich regionu europejskiego WHO, przedstawiciele organizacji partnerskich oraz organizacji pozarządowych.

Cel: pełne zatrudnienie

Nawiązując do imigracji do Europy, premier przypomniał, że według władz Węgier problemy należy rozwiązywać tam, gdzie powstały, "nie zaś ściągać nam na głowę, bo w ten sposób tylko je potęgujemy". Ocenił w tym kontekście, że Europa ma możliwość realizowania ukierunkowanych programów zdrowotnych na obszarach, gdzie są najbardziej potrzebne.

Orban przedstawił też już realizowany węgierski plan ochrony miejsc pracy i zwiększania liczby ludności. Podkreślił, że konieczne jest zlikwidowanie bezrobocia, bo bez pracy człowiek nie ma poczucia własnej wartości, nie jest zadowolony i nie chce mieć dzieci. Zaznaczył, że Węgry są coraz bliższe zapewnienia w kraju pełnego zatrudnienia. Bezrobocie wynosi obecnie na Węgrzech 4,2 proc.

Jak podkreślił, w centrum węgierskiej polityki gospodarczej stoi polityka demograficzna, której celem jest spowolnienie i zatrzymanie spadku liczby ludności, a następnie jego wzrost.

Węgrów coraz mniej

Na Węgrzech spada liczba ludności. Pod koniec 2016 roku wynosiła ona 9,8 mln, podczas gdy jeszcze w 2005 roku było to 10,1 mln. Rząd w ramach polityki rodzinnej wprowadził m.in. bezzwrotne wsparcie finansowe na mieszkanie dla osób wychowujących dzieci i rodzinną ulgę podatkową.

Orban podkreślił też, że w ramach starań o poprawienie stanu zdrowia ludności trwa walka z paleniem papierosów oraz spożywaniem niezdrowej żywności. Jak podkreślił, liczba osób regularnie palących spadła na Węgrzech według danych z 2013 roku do 19 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Imigracyjny kryzys w Europie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Kaowiec84
Kaowiec84

Rzecz w tym panie Orban ze przez ostatnie kilkanascie lat pol swiata stara sie rozwiazac problemy na miejscu (Afryka, Bliski Wschod) ingerujac w tamte ustroje, obalajac dyktatorow, organizujac przewroty czego poklosie zbieramy dzisiaj.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   jawotr
   jawotr

   Dlaczego, w takim razie, pan Mądrala nie rozwiązał tych problemów, tylko jak większość światowych przywódców gwizdał na to co działo się w Syrii. Obłuda, egoizm i jeszcze raz obłuda, kolesia Putina.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      3
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje