Watykan zdziwiony zajęciem 23 mln euro

Aktualizacja:

Włoska Gwardia Finansowa na wniosek prokuratury zajęła 23 miliony euro na koncie watykańskiego banku IOR - donosi włoska agencja ANSA. Śledztwem w sprawie brudnych pieniędzy objęto m.in. prezesa banku Ettore Gotti Tedeschi i drugą osobę z jego kierownictwa. Watykan już zapewnił o swoim zaufaniu do prezesa IOR i wyraził zdziwienie decyzją prokuratury.

Według agencji ANSA, konto w IOR (Instytut Dzieł Religijnych) należało do banku Credito Artigiano Spa. Śledztwo, dotyczące naruszenia przepisów o walce z praniem brudnych pieniędzy, prowadzi prokuratura w Rzymie.

Pierwsze zajęcie

Dlatego Stolica Apostolska wyraża zaniepokojenie i zdziwienie inicjatywą prokuratury rzymskiej, wziąwszy pod uwagę, że niezbędne dane są już do dyspozycji kompetentnego departamentu Narodowego Banku Włoskiego, a analogiczne operacje odbywają się na bieżąco we współpracy z innymi włoskimi bankami Oświadczenie Watykanu

Przeoczenia pod lupą

Eksperci tłumaczą jednocześnie, że toczące się śledztwo w sprawie IOR nie dotyczy bezpośrednio kwestii prania brudnych pieniędzy, ale serii przeoczeń, do jakich doszło w trakcie tych operacji.

Kiedy dokładnie przed rokiem Ettore Gotti Tedeschi obejmował stanowisko prezesa banku IOR, podkreślano, że otrzymał on zadanie realizacji postulatu przejrzystości i jawności, za czym opowiada się papież Benedykt XVI.

Komunikat Watykanu

Watykański Sekretariat Stanu wydał komunikat w całej sprawie.

"Znana jest wyrażana wielokrotnie przez władze Stolicy Apostolskiej jasna wola pełnej przejrzystości operacji finansowych Instytutu Dzieł Religijnych" - napisano. "Wymaga to realizacji wszystkich procedur mających na celu zapobieganie terroryzmowi i praniu kapitałów. Dlatego kierownictwo IOR od dawna utrzymuje niezbędne kontakty i odbywa spotkania zarówno z Narodowym Bankiem Włoskim, jak i z kompetentnymi instytucjami międzynarodowymi" - oświadczył Watykan.

Wśród organizacji tych wymienił OECD oraz Międzynarodową Grupę Akcji Finansowej przeciwko Praniu Kapitałów (Gafi). Celem tych kontaktów, wyjaśniono w oświadczeniu, jest "umieszczenie Stolicy Apostolskiej na tzw. Białej Liście".

Zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej

"Dlatego Stolica Apostolska wyraża zaniepokojenie i zdziwienie inicjatywą prokuratury rzymskiej, wziąwszy pod uwagę, że niezbędne dane są już do dyspozycji kompetentnego departamentu Narodowego Banku Włoskiego, a analogiczne operacje odbywają się na bieżąco we współpracy z innymi włoskimi bankami" - głosi oświadczenie. "Co się tyczy przytoczonych sum, zwraca się uwagę, że chodzi o operacje przelewu w bankach niewłoskich, których adresatem jest sam IOR" - podkreślono.

Komunikat kończy następujące stwierdzenie: "Stolica Apostolska pragnie zatem udzielić maksymalnego zaufania prezesowi i dyrektorowi generalnemu IOR".

Źródło: PAP