tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Po zamachu papież nie rezygnuje z pielgrzymki

Mimo zamachów na dwa kościoły koptyjskie w Egipcie w Niedzielę Palmową papież Franciszek pojedzie pod koniec kwietnia do Kairu - ogłosili przedstawiciele Watykanu. W atakach zginęło ponad 40 osób.

Dziennik "La Repubblica" przytacza wypowiedź rzecznika Watykanu Grega Burke'a, który odnosząc się do przygotowań do wizyty oświadczył: - Wszystko idzie zgodnie z programem.

Zastępca sekretarza stanu, arcybiskup Angelo Becciu powiedział dziennikowi "Corriere della Sera": - Nie ulega wątpliwości, że Ojciec Święty dotrzyma postanowienia o wyjeździe. To, co się zdarzyło, wywołuje wstrząs i wielkie cierpienie, ale nie może uniemożliwić misji pokoju papieża.

- Już innym razem podnoszono kwestie bezpieczeństwa, zagrożenia zamachami - stwierdził abp Becciu. W tym kontekście przywołał wizytę Franciszka w Republice Środkowoafrykańskiej w 2015 roku. - Z powodu tamtejszej sytuacji organizacja wizyty została ograniczona do minimum, ale wszystko dobrze poszło - zauważył zastępca sekretarza stanu.

- W Egipcie zapewniono nas, że wszystko przebiegnie jak najlepiej, jedziemy tam spokojnie. Nie ukrywając rzeczywistości, czasem mało podnoszącej na duchu, papież zachęca, aby patrzeć w przyszłość z nadzieją. I jak zwykle chce dać przykład - dodał arcybiskup.

Zamachy na kościoły koptyjskie nazwał "atakiem na dialog i pokój".

Franciszek "zawsze odmawiał kojarzenia islamu z terroryzmem"

Abp Becciu przypomniał też, że od czasu powstania tzw. Państwa Islamskiego papież dokonuje rozróżnienia między zamachami terrorystycznymi dokonanymi przez fanatyków religijnych a religią samą w sobie. Franciszek "zawsze odmawiał kojarzenia islamu z terroryzmem" - zaznaczył watykański dostojnik.

Następnie położył nacisk na to, że wielu muzułmańskich liderów podziękowało papieżowi za jego postawę i wyraziło uznanie dla jego moralnego autorytetu.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" jezuita Samir Khalil z centrum dokumentacji i badań arabsko-chrześcijańskich w Bejrucie powiedział, że wizyta papieża w Egipcie "poprawi relacje z muzułmanami, ale przede wszystkich sytuację chrześcijan".

"Papież przedstawi pozytywny wizerunek chrześcijan. Myślę, że w pewnym sensie pomoże też wizerunkowi rządu" Egiptu - stwierdził egipski ksiądz, znawca islamu.

Wizyta pod koniec kwietnia

Watykaniści na łamach prasy włoskiej piszą, powołując się na źródła w Watykanie, że panuje tam jednak zaniepokojenie w związku z tą podróżą papieża, zaplanowaną na 28-29 kwietnia. Przypomina się, że Franciszek pojedzie do kraju, gdzie w niedzielę, po zamachach, wprowadzono stan wyjątkowy.

Rozważa się między innymi, twierdzi watykanistka Nina Fabrizio, zastosowanie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Jak dodaje, Franciszek będzie podróżował po Kairze zamkniętym samochodem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje