tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Washington Post": szefowie rosyjskich służb spotkali się z dyrektorem CIA

"Washington Post": szefowie rosyjskich 
służb spotkali się z dyrektorem CIA
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0) Z Pompeo spotkał się Siergiej Naryszkin (na zdjęciach m.in. z Władimirem Putinem i Dmitrijem Miedwiediewem)

Szef wywiadu zagranicznego (SWR) Rosji Siergiej Naryszkin oraz szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji Aleksandr Bortnikow spotkali się w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie z dyrektorem CIA Mike'iem Pompeo - podaje "Washington Post".

Wcześniej informowano, że do USA przybył jedynie Naryszkin.

Wizytę w Waszyngtonie złożył też szef rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, jednak nie wiadomo, czy spotkał się z Pompeo. Na spotkanie z szefem CIA został też wezwany wyższego szczebla przedstawiciel amerykańskiego wywiadu sprawujący urząd w Moskwie - twierdzi źródło bliskie sprawie.

Przyjechali mimo sankcji

Obecni i byli przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, z którymi rozmawiał amerykański dziennik, nie przypominają sobie, czy kiedykolwiek tak wielu szefów rosyjskiego wywiadu i aparatu bezpieczeństwa wspólnie złożyło wizytę w Waszyngtonie i spotkało się z szefem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Spotkanie było poświęcone walce z terroryzmem.

Wizyta wzbudziła obawy wśród niektórych przedstawicieli amerykańskich władz, którzy twierdzą, że Moskwa może odebrać spotkanie jako znak, że administracja prezydenta Donalda Trumpa chce wyjść poza ramy kwestii rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA - twierdzi "WP".

Lider demokratów w Senacie USA Chuck Schumer wezwał Biały Dom do wyjaśnienia okoliczności wizyty w USA Naryszkina, który jest objęty amerykańskimi sankcjami. Sankcjami USA objęci są też szefowie FSB i GRU.

Wymiana informacji

Wcześniej informowano, że Naryszkin rozmawiał z dyrektorem Wywiadu Narodowego USA Danem Coatsem i innymi przedstawicielami amerykańskich służb wywiadowczych. Biuro prasowe CIA zapewniło, że "wszelkie kontakty z zagranicznymi agencjami wywiadu odbywają się w zgodności z amerykańskim prawem i po konsultacjach z odpowiednimi departamentami i agencjami".

"WaPo" zwraca uwagę, że pomiędzy przedstawicielami amerykańskiego wywiadu, którzy chcą podjąć działania mające na celu powstrzymanie rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, a Białym Domem, który próbuje naprawić stosunki rosyjsko-amerykańskie, dochodzi do napięć. Prezydent Trump wielokrotnie wzywał do pojednania z Rosją, twierdząc, że jest to kluczowy partner w kwestii wyzwań związanych z międzynarodowym bezpieczeństwem.

Stany Zjednoczone i Rosja co pewien czas wymieniają się informacjami związanymi z istniejącymi w obu krajach zagrożeniami, jednak, jak zaznacza "WaPo", w porównaniu do bliskiej współpracy USA z zachodnimi sojusznikami, nie jest to intensywny proces.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje