W Egipcie znikają ludzie. "Trzy, cztery osoby dziennie"

Egipskie służby bezpieczeństwa mają brutalnie zwalczać przeciwników władzWikipedia CC BY SA 3.0 | Muhammad Ghafari

Amnesty International potępiła "bezprecedensowy wzrost liczby porwań" ludzi w Egipcie oraz stosowanie tortur służących "stłumieniu pokojowych protestów". AI wezwała władze, by zaprzestały łamania praw człowieka.

Studenci, działacze polityczni i manifestanci zaginęli bez śladu - głosi raport AI dotyczący wydarzeń z 2015 roku. - Porwania stały się kluczowym narzędziem polityki władz w Egipcie. Każdy, kto ośmieli się wyrazić krytykę, jest w niebezpieczeństwie - alarmuje organizacja.

Raport szczegółowo opisuje też 17 przypadków stosowania tortur, z których pięć dotyczy nieletnich. Ofiary były "przetrzymywane przez okres od kilku dni do kilku miesięcy" i brutalnie traktowane.

3-4 osoby dziennie

AI mówi o "zmowie" między siłami bezpieczeństwa a organami sądowniczymi, które "kłamią, żeby ukryć takie działania lub odmawiają prowadzenia śledztw w sprawie oskarżeń dotyczących stosowania tortur". Powołując się na lokalne organizacje pozarządowe, AI twierdzi, że średnio zatrzymywane są w Egipcie 3-4 osoby dziennie, zazwyczaj po wtargnięcia do ich domów uzbrojonych funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Szacuje się, że w budynku MSW przetrzymywano w 2015 roku setki ludzi. Wielu z nich przez większość czasu miało zawiązane oczy i skute kajdankami ręce.

- Walka z terroryzmem służy za pretekst, by porywać, przesłuchiwać i torturować ludzi, którzy nie zgadzają się z polityką władz - podkreśla szef AI na Bliski Wschód i Afrykę Północną Philip Luther.

Władze się nie przyznają

Zdaniem Luthera "wszystkie państwa, a zwłaszcza kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone, powinny użyć swoich wpływów i wywrzeć presję na Egipt, by skończył z tym łamaniem" prawa.

Władze w Kairze regularnie odpierają zarzuty o stosowanie tortur. Przyznają się jedynie występowanie "pojedynczych przypadków" oraz twierdzą, że sprawcy są pociągani do odpowiedzialności.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0 | Muhammad Ghafari

Tagi:
Raporty: