Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak". Francja ma pierwsze małżeństwo homoseksualne

Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak". Francja ma pierwsze małżeństwo homoseksualne
Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak". Francja ma pierwsze małżeństwo homoseksualne
Fakty TVN
Pierwsi zamężni geje we FrancjiFakty TVN

Czy zgadza się pan przyjąć za małżonka pana Vincenta Autina? - Tak. Czy zgadza się pan wziąć za małżonka pana Bruno Boileau? -Tak. Te dwie odpowiedzi przypieczętowały pierwsze małżeństwo homoseksualne we Francji, jakie zawarto w środę w Montpellier.

40-letni Vincent Autin i 30-letni Bruno Boileau zostali pierwszą parą homoseksualną, która wzięła ślub nad Sekwaną, zaledwie kilka dni po zalegalizowaniu przez francuskie ustawodawstwo małżeństw tej samej płci.

Panowie młodzi powiedzieli sobie "tak"

Uroczystość trwała kilkadziesiąt minut. Przybyły na nią setki osób. Pojawiła się wśród nich rzeczniczka rządu i minister ds. praw kobiet Najat Vallaud-Belkacem, która jednak przybyła prywatnie, bo obaj panowie młodzi są też jej przyjaciółmi.

W pewnym momencie Vincent Autin i Bruno Boileau pojawili się pośród gości. Przeszli korytarzem w stronę udzielającej ślubu urzędniczki i nastąpiło wygłoszenie krótkiej przysięgi.

Panowie przysięgli m.in., że - jako mający prawo do adpocji dzieci - będą o nie dbali, jeżeli zdecydują się na ich wychowanie,"będą chronili jego rozwój i moralność w poszanowaniu jego osoby" i będą "współuczestniczyć" w decyzjach wychowawczych.

Po sakramentlanym "tak" rozległy się huczne brawa, a udzielająca ślubu parze mer miasta Helene Mandroux powiedziała: - Jest to dla mnie wielki zaszczyt, powiedzieć państwu, że jesteście połączeni więzami małżeństwa.

Zaraz potem zabrzmiały pierwsze takty utworu "Love and Marriage" Franka Sinatry.

"Historyczny moment"

Wcześniej w krótkim wystąpieniu mer Montpellier podkreślała, że przesłanie wynikające ze środowej uroczystości jest proste: "takie same prawa dla wszystkich". - Dziś mężczyźni i kobiety we Francji nie będą już dłużej dyskryminowani, jeśli chodzi o ich orientację seksualną - powiedziała.

- O tym dniu marzyliście. O tym dniu my marzyliśmy. Dzisiaj to marzenie stanie się rzeczywistością. Dzięki wam przeżyjemy moment historyczny - zwróciła się do pary młodej.

Moment ślubu Autina i Boileau uznała za "historyczny dla jej kraju". - Wasza historia spotyka się tutaj z historią całego kraju, społeczeństwa, które idzie do przodu i walczy przeciw dyskryminacji - dodała.

Będą zamieszki?

Francja obawia się jednak zamieszek po środowym ślubie, bo w ostatnich miesiącach przede wszystkim w Paryżu przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zbierali się na wielotysięcznych demonstacjach. Rząd odwołał nawet oficjalny udział jednego ze swoich ministrów w uroczystości.

Po wejściu w życie nowej ustawy Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej na taki krok zdecydowały się m.in.: Kanada, Dania, Szwecja, Nowa Zelandia i Urugwaj.

Autor: adso/tr/k / Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters