tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Verhofstadt do Petru: powodzenia

zobacz więcej wideo »
Verhofstadt do Petru: powodzenia
Foto: European Union 2017 | Video: TVN24 BiS Verhofstadt ostro skrytykował rząd w Warszawie w czasie ostatniej debaty w PE

Belgijski eurodeputowany Guy Verhofstadt na Twitterze życzył liderowi .Nowoczesnej Ryszardowi Petru "powodzenia" w związku z "manipulacjami PiS przy prawie wyborczym".

"Powodzenia Ryszardzie Petru w wysiłkach zjednoczenia opozycji przeciwko manipulacji PiS przy prawie wyborczy" - napisał po angielsku na Twitterze w czwartek wieczorem Verhofstadt. Wpis ukazał się w czwartek wieczorem i polityk opatrzył go hasztagami w języku polskim: #Warszawa i #ZjednoczonaOpozycja.
 

Tweet udostępnił na swoim profilu Petru.

W innym wpisie Verhofstadt stwierdził, że "obecny polski rząd cynicznie burzy demokratyczne instytucje w Polsce. Ostre ostrzeżenie od Amnesty International o dwóch jutrzejszych głosowaniach zagraża niepodległości sądownictwa" - napisał w czwartek o piątkowych głosowaniach w Sejmie.

Będzie nowe prawo wyborcze?

Sejm przeprowadził w czwartek pierwsze czytanie projektu, który wprowadza zmiany w Kodeksie wyborczym - między innymi wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwiduje jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin.

Projekt PiS zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm. Obecnie w skład wchodzą sędziowie delegowani przez Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny. Ponadto projekt wprowadza komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych.

Oprócz zmian w Kodeksie wyborczym, projekt PiS zawiera też propozycje nowych rozwiązań w ustawach o samorządzie: gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

Czwartkowa debata w Sejmie trwała 6 godzin.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Nowy rząd PiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje