tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Ludzie mają prawo wiedzieć". Żądają nazwisk kongresmenów oskarżanych o molestowanie

"Ludzie mają prawo wiedzieć". Żądają nazwisk kongresmenów oskarżanych o molestowanie
Foto: Shutterstock Kolejni celebryci są oskarżani o molestowanie seksualne

Organizacja pozarządowa typu watchdog Foundation for Accountability and Civic Trust (FACT) zażądała w poniedziałek ujawnienia nazwisk kongresmenów powiązanych z wypłaconymi odszkodowaniami w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne, w wysokości 17 milionów dolarów.

"Ludzie mają prawo wiedzieć" - oświadczyła FACT.

Na liście dwie osoby zasiadające w Kongresie

Biuro do spraw zgodności regulacyjnej Kongresu wypłaciło w ostatnich latach odszkodowania w wysokości ponad 17 milionów dolarów, pochodzących z pieniędzy podatników, w sprawach o molestowanie seksualne, jednocześnie utajniając dane osób w to zamieszanych. Dwie aktualne członkinie Kongresu powiedziały portalowi Washington Examiner, że na liście tej znajdują się dwie osoby zasiadające obecnie w Kongresie.

Kongres nie podlega ustawie o wolności informacji (Freedom of Information Act - FOIA), FACT uważa jednak, że istnieje potrzeba transparentności w działaniach Kongresu oraz że przeciwstawiając się temu, ustawodawcy ryzykują utratę swojej reputacji i wiarygodności.

- Okazało się, niestety, że przez lata rząd wydawał miliony dolarów amerykańskich podatników starając się po cichu pozbyć problemów molestowania seksualnego przez prawodawców. To jest skandaliczna zniewaga wszystkich ofiar, a także podatników - powiedziała dyrektor FACT, Kendra Arnold.

- My nie potrzebujemy przemówień i publicznych wystąpień, my potrzebujemy zmian w procedurach wewnętrznych i natychmiastowej transparentności. Liderzy Kongresu muszą ujawnić te nazwiska i każdy dzień, gdy to się nie dzieje, to następny dzień, w którym więcej niewinnych osób zostanie narażonych na stanie się ofiarami takich zachowań w miejscu pracy - dodała Arnold.

Weinstein oskarżony o molestowanie seksualne kobiet

Od miesiąca niemal codziennie ujawniają się ofiary molestowania seksualnego w Hollywood i w świecie amerykańskiej polityki. Producent filmowy Harvey Weinstein został pod koniec października tego roku oskarżony o molestowanie seksualne kobiet. Sprawa ta pokazała między innym, jak ogromna jest skala tego zjawiska, i jak wiele osobistości Hollywood wiedziało o tej sytuacji i przez lata nie reagowało.

Ujawnienie postępowania Weinsteina przez jego sławne ofiary, ośmieliło kobiety do publicznego napiętnowania osób dopuszczających się molestowania w innych sferach życia publicznego, w tym także w mediach i polityce. Kongres, który z personelem liczącym ponad 24 tysiące osób należy do największych pracodawców w Waszyngtonie, nie jest wolny od takich zachowań.

"Nieformalna lista obrzydliwców"

W zeszłym tygodniu stacja CNN poinformowała, że istnieje tak zwana nieformalna "lista obrzydliwców" - nazwisk mężczyzn pracujących na Kapitolu, których niestosowne zachowania są tajemnicą poliszynela. Ponad 50 pragnących zachować anonimowość osób, które są obecnymi bądź byłym pracownikami Kongresu, opisało CNN przypadki zachodzącego tam molestowania seksualnego

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje