tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

USA nadal bez budżetu. Głosowanie w Senacie przełożone

Zawieszenie działalności rządu USA spowodowane nieuchwaleniem prowizorium budżetowego będzie trwało w poniedziałek. Senat USA przesunął głosowanie na godzinę 12 w południe czasu miejscowego (godzinę 18 w Polsce) - poinformowała AP.

Działalność amerykańskiego rządu federalnego pozostaje zawieszona, ponieważ Kongres USA nie uchwalił ustawy budżetowej na bieżący rok finansowy, ani nie zgodził się na przedłużenie prowizorium budżetowego.

Emigracja, obronność i katastrofy

Głosowanie nad projektem ustawy o finansowaniu rządu do 8 lutego zaplanowane było na poniedziałek na godzinę 06.00 GMT czyli 07.00 czasu polskiego, jednak zostało ono odłożone.

Ostatnie zawieszenie działalności rządu rządu miało miejsce w 2013 roku, trwało 16 dni.

Tematy, które są poruszane podczas negocjacji dotyczą problemów związanych z emigracją, a także "zwiększonych wydatków na obronę, pomocy w przypadku katastrof naturalnych i innych ważnych spraw", powiedział lider większości w Republikańskiej w Senacie Mitch McConnell.

Trzeci dzień bez budżetu

Zawieszenie działalności rządu federalnego (shutdown) rozpoczęło się o północy z piątku na sobotę. Republikanom nie udało się zgromadzić w Senacie 60 głosów potrzebnych do uchwalenia prowizorium budżetowego.

Republikanie twierdzą, że brak ustawy budżetowej spowodowany jest żądaniem demokratów, aby ewentualne porozumienie obejmowało uregulowanie sytuacji ok. 690 tys. nielegalnych imigrantów (w tym ponad 3 tys. polskich obywateli), którzy jako dzieci znaleźli się na terytorium USA. Osobom tym, nazywanym "marzycielami" grozi deportacja, jeśli Kongres do końca marca nie ureguluje ich sytuacji.

Demokraci za brak ustawy budżetowej obwiniają republikanów i prezydenta Trumpa, który uzależnia jakiekolwiek ustępstwa ze swojej strony od wyasygnowania przez Kongres funduszy na spełnienie swej podstawowej obietnicy wyborczej, jaką jest budowa gigantycznego muru na granicy z Meksykiem.

Wiceprezydent USA Mike Pence oświadczył w niedzielę, że administracja Trumpa nie wznowi rozmów z demokratami na temat "nielegalnej imigracji", dopóki nie zakończy się shutdown.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje