tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

USA ograniczają liczbę uchodźców. Historyczny rekord

USA ograniczają liczbę uchodźców. Historyczny rekord
Foto: wikipedia commons Granica USA z Meksykiem

Departament Stanu USA poinformował w poniedziałek, że w nowym roku fiskalnym Stany Zjednoczone przyjmą najwyżej 30 tysięcy uchodźców. To o 15 tysięcy osób mniej niż zakładał limit na 2018 rok. Jak wyjaśnił sekretarz stanu Mike Pompeo, decyzję tę podjęto zgodnie z "priorytetem bezpieczeństwa i dobra Amerykanów". Rok fiskalny w USA zaczyna się 1 października.

Sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował także, iż rząd USA planuje w 2019 roku "obsłużyć" ponad 280 000 wniosków o azyl od osób, które obecnie przebywają poza Stanami Zjednoczonymi. Wnioski te zostałyby dodane do 800 000 dokumentów tych osób, które już są w USA i czekają na administracyjne decyzje.

Rekordowo mała liczba

Jak informują agencje 30 tysięcy to rekordowo niska liczba uchodźców, którzy zostaną przyjęci w USA. W bieżącym roku limit wynosił 45 tysięcy, a w 2017 roku - 50 tys. W 2016 roku USA przyjęły 85 tys. uchodźców do osiedlenia na stałe. Nieznaczną większość stanowili muzułmanie z państw takich jak Demokratyczna Republika Konga, Syria, Birma, Irak i Somalia.

Według Departamentu Stanu decyzja o ponownym ograniczeniu liczby uchodźców spowodowana jest faktem, iż maksymalna liczba 45 tysięcy, ustalona przez administrację Trumpa na rok budżetowy 2018, nie została osiągnięta, ponieważ tylko około 21 tysięcy uchodźców zostało przesiedlonych do Stanów Zjednoczonych.

- Program dla uchodźców na ten rok musi być rozpatrywany w kontekście istnienia wielu innych form ochrony i pomocy oferowanej przez Stany Zjednoczone i musi mieć związek z innymi kosztownymi programami humanitarnymi - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji.

Pompeo: priorytetem bezpieczeństwo

Pompeo dodał, że polityka USA w tym względzie musi być prowadzona zgodnie z "priorytetem bezpieczeństwa i dobra Amerykanów oraz zgodnie z żądaniem prezydenta Trumpa". - Musimy nadal skrupulatnie sprawdzać kandydatów, aby uniknąć przeniknięcia do naszego kraju tych, którzy mogą nam zaszkodzić - powiedział Pompeo.

Zadeklarowana przez Biały Dom liczba uchodźców jest najmniejsza od czasu ustanowienia współczesnego systemu przyjmowania uchodźców w Stanach Zjednoczonych w 1980 r. Wówczas do USA przybyło ich ponad 200 tys., co do tej pory stanowi rekord.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje