tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Polityka imigracyjna Trumpa

Trump zaostrzył rozporządzenie w sprawie zakazu wjazdu do USA

Biały Dom rozszerzył do ośmiu listę państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Nowe regulacje zastąpią tymczasowy zakaz wjazdu do USA dla obywateli muzułmańskich państw, którego ważność wygasła w niedzielę wieczorem.

Donald Trump wydał w niedziele nowe rozporządzenie zabraniające podróży do USA dla obywateli ośmiu państw, spośród których pięć było objętych zakazem już od stycznia tego roku.

Kto nie wjedzie do USA

Nowa lista Donalda Trumpa utrzymuje zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych dla obywateli pięciu muzułmańskich państw, to jest Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu oraz dodaje do tej listy Koreę Północną, Czad i Wenezuelę.

Nowe ograniczenia nie obejmują jednak obywateli Sudanu oraz Iraku, których dotyczyło styczniowe rozporządzenie antyimigracyjne.

Biały Dom poinformował, że chociaż Irak nie spełnia wymaganych kryteriów pozwalających na zweryfikowanie przybyszów z tego kraju, nie został objęty nowym zakazem "ze względu na bliską współpracę" z USA i walkę z tak zwanym Państwem Islamskim.

Donald Trump tłumaczy wprowadzane restrykcje zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego, jakie jego zdaniem stwarza wpuszczanie obywateli wspomnianych wyżej państw na terytorium Stanów Zjednoczonych.

"Jako prezydent mam obowiązek ochrony bezpieczeństwa i interesów Stanów Zjednoczonych oraz ich mieszkańców" - stwierdził prezydent USA w uzasadnieniu wydanego w niedzielę rozporządzenia wykonawczego. "Nie możemy pozwolić na wjazd do naszego kraju tych, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować" - dodał na swoim Twitterze.


 

Jeszcze bardziej restrykcyjne

Nowe rozporządzenie antyimigracyjne Trumpa jest jednak bardziej restrykcyjne niż to wprowadzone przez nową administrację w Waszyngtonie na początku tego roku. W przeciwieństwie do pierwotnego zakazu, który został wprowadzony na 90 dni, nowe rozporządzenie jest bezterminowe. Co więcej, lista państw, których obywatele są objęci zakazem wjazdu do USA, może być rozszerzona bądź ograniczona w zależności od decyzji ministerstwa bezpieczeństwa narodowego.

Nowe restrykcje dla imigrantów ośmiu wspomnianych na liście Trumpa państw wejdą w życie 18 października tego roku. Nie obejmą jednak osób, które uzyskały wizy uprawniające do wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych przed tą datą.

Pierwotne restrykcje zostały wprowadzone w styczniu br. przez Donalda Trumpa, tuż po objęciu przez niego prezydenckiego fotela. Z powodu chaosu, jaki spowodowały na amerykańskich lotniskach oraz protestów organizacji broniących praw człowieka i władz stanowych zostały one zmodyfikowane rozporządzeniem z 16 marca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Polityka imigracyjna Trumpa

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje