Kongres USA: więcej na obronę, by powstrzymać Rosję

[object Object]
Amerykanie gromadzą znaczne siły w AzjiUS Navy
wideo 2/35

Potrzebą między innymi "przeciwstawienia się rosyjskiej agresji" uzasadnił Kongres amerykański swój projekt budżetu Pentagonu na rok 2018. Przeznacza w nim na obronę środki większe, niż tego chciała administracja prezydenta Donalda Trumpa.

W ustawie w sprawie budżetu resortu obrony, tzw. National Defense Authorization Act (NDAA), uzgodnionej w środę przez komisje sił zbrojnych Senatu i Izby Reprezentantów, przeznacza się na wydatki militarne 692 miliardy dolarów czyli o ponad 26 mld dolarów więcej niż proponował Pentagon. "Trwające agresywne działania Rosji, jak inwazja na Gruzję w 2008 r. i Ukrainę w 2014 r., groźby pod adresem naszych sojuszników z NATO, szybka modernizacja sił zbrojnych, rosnąca aktywność wojskowa w rejonie Arktyki i Morza Śródziemnego oraz pogwałcenie traktatu o likwidacji broni nuklearnej pośredniego zasięgu (INF) stanowią poważne wyzwanie dla interesów bezpieczeństwa USA oraz naszych sojuszników i partnerów w Europie" - stwierdza uzasadnienie ustawy. Czytamy w niej również o "szkodliwych działaniach wpływu Rosji" jak "fałszywe informacje, dezinformacja, propaganda, cyberataki, ingerowanie w wybory oraz hybrydowe operacje wojenne", które "stwarzają nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa USA i naszych sojuszników w Europie, lecz również dla integralności zachodnich demokracji".

350 mln na pomoc dla Ukrainy

Ustawa upoważnia w związku z tym prezydenta do przeznaczenia 4,6 miliarda dolarów na tzw. Europejską Inicjatywę Odstraszania (EDI), aby "upewnić sojuszników w NATO i wzmocnić siły amerykańskie w Europie”. Byłoby to o 1,2 mld więcej niż przeznaczono na ten sam cel – wzmocnienie wschodniej flanki sojuszu - w poprzednim budżecie Pentagonu w ramach analogicznej "European Reassurance Initiative".

W ustawie budżetowej na 2018 r. przeznaczono także 350 mln dolarów na pomoc militarną dla Ukrainy, w tym dostarczenie jej tzw. śmiercionośnej broni defensywnej. W poprzednich uchwalonych ostatecznie budżetach obronnych nie było takiej pozycji, gdyż dostawom podobnej broni dla Ukrainy sprzeciwiał się prezydent Barack Obama.

58 mln dolarów Kongres chce wydać na "środki w odpowiedzi na naruszanie przez Rosję traktatu INF" (o likwidacji pocisków średniego i pośredniego zasięgu), takie jak program badań nad wystrzeliwanymi z lądu rakietami średniego zasięgu, który "nie naruszałby tego traktatu". Ustawa zobowiązuje też ministra obrony i sekretarza stanu do "rozwinięcia i wprowadzenia w życie wszechstronnej strategii przeciwstawienia się groźbie prób szkodliwego wpływania przez Federację Rosyjską". W uzgodnionej ustawie przewiduje się także zwiększenie środków na systemy obrony antyrakietowej, m.in. w Izraelu i Azji Wschodniej, funduszy na nowe samoloty dla sił powietrznych i na okręty wojenne – Kongres chce ich więcej niż zaproponował Pentagon – oraz na podwyżkę płac dla wojska o 2,4 proc.

Odrzucono plan "korpusów kosmicznych"

W toku negocjacji między komisjami sił zbrojnych obu izb odrzucono natomiast forsowany w Izbie Reprezentantów plan utworzenia "korpusów kosmicznych" - osobnej formacji w ramach Sił Powietrznych.

Jej zwolennicy argumentowali, że jest ona potrzebna, by "USA nadal wyprzedzały swoich nieprzyjaciół, takich jak Rosja i Chiny, w dziedzinie wojny w przestrzeni kosmicznej". Pomysł został odrzucony przez Pentagon jako przedwczesny. Uzgodniona w komisjach ustawa o budżecie obronnym na rok 2018 zostanie poddana pod głosowanie w Senacie i Izbie Reprezentantów w przyszłym tygodniu. Następnie trafi do komisji rozdziału środków budżetowych obu izb i dopiero po przyjęciu przez nie stanie się przedmiotem głosowania całego Kongresu. W toku tego procedowania budżet Pentagonu może jeszcze zostać zmieniony. Wspomniane zwiększenie wydatków obronnych popierają głównie republikanie. Mają oni większość w obu izbach, ale demokraci zapowiedzieli już, że będą blokować wzrost wydatków. Mogą to czynić na mocy ustawy o kontroli budżetu, która przewiduje limity na zwiększanie wydatków zbrojeniowych bez równoważących je wzrostów wydatków na cywilne programy rządowe.

Autor: tmw//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Navy