tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Waszyngton i Londyn: wspierani przez Moskwę hakerzy zainfekowali routery na całym świecie

Waszyngton i Londyn: wspierani przez Moskwę hakerzy zainfekowali routery na całym świecie
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Atak hakerski z 2017 roku doprowadził do wielkich strat na całym świecie (materiał TVN24 BiS z 28.06.2017)

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania stwierdziły w poniedziałek, że wspierani przez rosyjskie władze hakerzy zainfekowali routery na całym świecie w ramach kampanii szpiegostwa cybernetycznego skierowanej przeciwko agencjom rządowym i operatorom infrastruktury krytycznej.

Podczas wspólnej telekonferencji koordynator Białego Domu ds. bezpieczeństwa Rob Joyce oraz szef brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) Ciaran Martin powiedzieli dziennikarzom, że planują w poniedziałek wieczorem opublikować wspólny raport, w którym będą się znajdować szczegóły techniczne ataków, aby organizacje na całym świecie mogły ustalić, czy zostały nimi dotknięte oraz miały możliwość udaremnienia kolejnej próby ataku w przyszłości.

USA: odpowiemy na złośliwą aktywność

Zdaniem ekspertów zainfekowane routery w przyszłości mogłyby być wykorzystane przez hakerów do rozpoczęcia ofensywnych działań cybernetycznych.

"Mogłyby być wstępnie przygotowane do wykorzystania w czasach napięcia (w stosunkach międzynarodowych - red.)" - powiedział Martin, dodając, że "miliony urządzeń" zostały wybrane jako cel ataku w czasie trwania kampanii szpiegowskiej.

- Kiedy zauważymy złośliwą cyberaktywność, czy to z Kremla, czy ze strony innych złośliwych aktorów państwowych, zamierzamy odpowiedzieć na te ataki - powiedział z kolei Joyce.

Według ekspertów rosyjskie ataki dotknęły wiele organizacji, w tym dostawców usług internetowych, firmy z sektora prywatnego oraz operatorów infrastruktury krytycznej.

- Możemy potwierdzić, że wszystkie ataki wymienione w tym raporcie bezpośrednio dotknęły Wielką Brytanię - dodał Martin.

Szef NCSC powiedział także, że brytyjskie władze śledziły szkodliwą działalność od około roku, ale sposób działania i techniki, jakie kryły się za tym atakiem, były pod dłuższą obserwacją ze strony śledczych.

W lutym tego roku USA i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o przygotowanie ubiegłorocznego cyberataku NotPetya, który doprowadził m.in. do sparaliżowania infrastruktury krytycznej na Ukrainie oraz wymazania danych z setek komputerów używanych w firmach energetycznych i bankach na całym świecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje