tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dymisja sekretarza stanu USA

CIA po raz pierwszy w historii ma pokierować kobieta

CIA po raz pierwszy w historii ma pokierować kobieta
Foto: CIA Gina Haspel będzie następczynią Mike'a Pompeo (materiał "Faktów" z 13 marca)

Donald Trump poinformował we wtorek na Twitterze, że nowym szefem CIA ma zostać Gina Haspel. Zastąpi na tym stanowisku Mike'a Pompeo, którego prezydent wyznaczył na nowego szefa dyplomacji. Haspel będzie pierwszą kobieta w historii USA na stanowisku dyrektora CIA.

Od 7 lutego 2017 roku Gina Haspel pełniła funkcję zastępcy szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Wspierała Pompeo w zarządzaniu danymi wywiadowczymi, zajmowała się też analizami, tajnymi operacjami, kontrwywiadem i łącznością z zagranicznymi służbami wywiadowczymi.

Haspel rozpoczęła karierę w agencji wywiadowczej w 1985 roku. Ma bogate i różnorodne doświadczenie, była szefową wielu komórek wywiadowczych. Następnie zajmowała w Waszyngtonie wiele wysokich stanowisk kierowniczych, między innymi zastępcy dyrektora Krajowej Służby Tajnej (National Clandestine Service - NCS), zastępcy dyrektora NCS ds. wywiadu zagranicznego i tajnych operacji oraz szefa sztabu NCS.

NCS jest tzw. tajnym ramieniem CIA, które zajmuje się niejawnymi operacjami dotyczącymi środowiska wywiadowczego.

Haspel otrzymała wiele nagród, między innymi od George'a H. W. Busha za skuteczne zwalczanie terroryzmu, medal za zasługi dla wywiadu oraz prezydencką nagrodę - Presidential Rank Award, która jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem, jakie może otrzymać pracownik federalnych służb cywilnych.

Tajne więzienia CIA

Amerykańska prasa przypomina, że kandydatka na szefa CIA brała udział w amerykańskim programie tajnych więzień, w których podejrzani o działalność terrorystyczną byli poddawani brutalnym przesłuchaniom i torturom. "New York Times" podaje, że pod nadzorem Haspel toczyły się śledztwa w sprawie Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego i Palestyńczyka Abu Zubajdy.

Otrzymali oni status pokrzywdzonych w dochodzeniu prowadzonym przez polską prokuraturę w sprawie domniemanych tajnych więzień CIA w Polsce, gdzie mieli być torturowani.

Haspel miała także nakazać zniszczenie nagrań pokazujących brutalne techniki stosowane podczas przesłuchań w amerykańskim tajnym więzieniu w Tajlandii.

Trump poinformował we wtorek na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję Mike'a Pompeo, którego Haspel ma zastąpić.

Zmiany na obu stanowiskach muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Senat USA.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dymisja sekretarza stanu USA

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje