Unia obiecuje Boliwii pomoc w ratowaniu Amazonii


Władze Boliwii, zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w związku z pożarami lasów Amazonii. Bruksela już zapowiedziała, że w najbliższych dniach wyśle do tego kraju swoich ekspertów od pożarnictwa.

- Mechanizm obrony cywilnej został uruchomiony, aby pomóc w wysiłkach mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się pożaru w regionie Chiquitania. W natychmiastowej pierwszej odpowiedzi Unia Europejska mobilizuje zespół ekspertów strażaków z różnych krajów członkowskich, który uda się w dotknięty obszar w najbliższych dniach - powiedziała w piątek na konferencji prasowej rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa.

Jak podkreśliła Andreewa całodobowe centrum koordynacji kryzysowej UE jest w ścisłym kontakcie z władzami Boliwii, aby monitorować sytuację i przekazać dalsze wsparcie. Bruksela uruchomiła już mapowanie satelitarne obszarów objętych żywiołem za pośrednictwem programu obserwacji Ziemi Copernicus, dostarczając mapy Brazylii, a także części Boliwii, Peru i Paragwaju.

- Unia Europejska solidaryzuje się z Boliwią i wszystkimi krajami regionu dotkniętymi tymi niszczycielskimi pożarami. Pożary w regionie Amazonii pokazują, że zmiany klimatu zwiększyły zagrożenie klęskami żywiołowymi na całym świecie. Naszym wspólnym obowiązkiem jest współpraca w celu ochrony naszego środowiska - oświadczył w piątek unijny komisarz do spraw pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Christos Stylianides.

Brazylia niechętna zagranicznej pomocy

Władze Brazylii, na terenie której pożary trawią największy obszar lasów, początkowo odrzucały pomoc zagraniczną w zwalczaniu żywiołu. Wsparcie proponowały m.in. kraje G7. W środę rzecznik prezydenta Jaira Bolsonaro ogłosił, że władze przyjmą pomoc, ale zastrzegł, że to Brazylia będzie decydować jak tę pomoc wykorzystać.

Od początku roku w Brazylii odnotowano 83 tys. pożarów. To o 77 proc. więcej w porównaniu z takim samym okresem w roku ubiegłym. Wiele pożarów wybuchło na obszarach wylesionych przez ludzi, wypalających grunt pod uprawy lub pastwiska.

Około 60 proc. terenów Amazonii leży w granicach Brazylii. Amazonia rozciąga się również na inne państwa Ameryki Południowej: Boliwię, Kolumbię, Wenezuelę, Ekwador, Peru, Gujanę, Surinam i Gujanę Francuską - francuskie terytorium zależne.

Pożary lasów AmazoniiPAP

Autor: momo/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: