tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy

Co najmniej 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie w ciągu czterech miesięcy
Foto: MO Ukrainy Konflikt w Donbasie trwa od 2014 roku (nagranie archiwalne)

Co najmniej 19 cywilów zginęło od lutego do maja w wyniku konfliktu między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR).

Dane zawarto w 22. raporcie o sytuacji na Ukrainie, który zaprezentowała w Kijowie Fiona Frazer, szefowa misji monitoringowej UNHCHR w tym kraju. Dotyczą one okresu między 16 lutym i 15 maja bieżącego roku. W tym czasie w Donbasie ranne zostały 62 osoby cywilne.

- Chociaż w lutym i marcu odnotowano stosunkowo niewielką liczbę ofiar (zabitych i rannych – red.) wśród ludności cywilnej, to w kwietniu zwiększyła się ona o 142 procent w porównaniu z marcem, a w maju o 32 procent w porównaniu z kwietniem – powiedziała Frazer, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Zgodnie z raportem w całym okresie konfliktu na wschodniej Ukrainie, który rozpoczął się w kwietniu 2014 roku i trwa do dziś, zginęło tam co najmniej 2 725 cywilów. Dodatkowo 298 osób zginęło w katastrofie zestrzelonego w lipcu 2014 roku nad Donbasem samolotu malezyjskich linii lotniczych, lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Ogółem w wyniku konfliktu w Donbasie śmierć poniosło dotychczas ponad 10 tysięcy osób. Liczba ta dotyczy cywilów, żołnierzy ukraińskiej armii i bojowników, którzy uczestniczyli w walkach w tym regionie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje