Ukraiński sąd nałożył areszt na rosyjski tankowiec. "Zrobiliśmy to. Kropka!"


Ukraiński sąd nałożył areszt na rosyjski tankowiec Neyma, który blokował ruch w Cieśninie Kerczeńskiej podczas ataku Rosjan na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w listopadzie 2018 roku - przekazał główny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios.

- Ukraiński sąd potwierdził legalność działań prokuratorów wojskowych i śledczych Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (…) i nałożył areszt na statek wraz z zarekwirowanymi podczas jego przeszukania dokumentami. Zrobiliśmy to. Kropka! - oświadczył prokurator wojskowy Anatolij Matios.

"Nowe władze zamierzają bronić interesów państwa nie tylko w twardy, ale i humanitarny sposób"

Jednostka została zatrzymana w ubiegłym tygodniu w ukraińskim porcie w Izmaile nad Morzem Czarnym, dokąd przypłynęła pod nazwą Nika Spirit w celu poddania się remontowi. W incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej uczestniczyła jeszcze jako Neyma. Po incydencie tankowiec, sprzedany nowemu właścicielowi, zmienił nazwę.

Podczas zatrzymania statku ukraińskie władze przesłuchały członków jego rosyjskiej załogi, którym następnie pozwolono na powrót do domu. SBU oświadczyła, że nie było żadnych podstaw do ich aresztowania. "Ukraina jest państwem prawa, które sumiennie przestrzega norm międzynarodowego prawa morskiego oraz decyzji Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS)" - przekazała SBU w komunikacie. Działania Kijowa w tej sprawie pochwaliła ambasada USA na Ukrainie.

"To, jak zachowała się Ukraina (…) w incydencie z tankowcem, mówi o tym, że nowe władze zamierzają bronić interesów swego państwa nie tylko w twardy, ale i humanitarny sposób oraz zgodnie z normami międzynarodowymi. Jest to dobry precedens na rzecz pokojowego rozwiązywania sporów" - napisano w oświadczeniu amerykańskiej placówki dyplomatycznej.

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

25 listopada 2018 roku Rosjanie ostrzelali trzy małe okręty ukraińskiej marynarki wojennej, przejmując je i zatrzymując 24 członków ich załóg. Ukraina uznała to zdarzenie za akt otwartej agresji i ogłosiła wówczas stan wojenny przy granicy z Rosją i na obszarach nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim.

ZOBACZ RAPORT tvn24.pl: Konfrontacja w Cieśninie Kerczeńskiej

Zatrzymani przez Rosjan marynarze do dziś znajdują się w Rosji. 17 lipca sąd w Moskwie przedłużył im areszt o kolejne trzy miesiące. Marynarze są oskarżeni o nielegalne przekroczenie granicy rosyjskiej w zorganizowanej grupie. MSZ Ukrainy ocenia przetrzymywanie marynarzy w areszcie jako poważne naruszenie immunitetu przysługującego okrętom i żołnierzom zgodnie z konwencją ONZ o prawie morza i zasadami prawa międzynarodowego. W maju ITLOS zażądał, by Rosja uwolniła ukraińskie załogi i zwróciła przejęte okręty. Moskwa nie dostosowała się do tej decyzji.

Kryzys w Cieśninie KerczeńskiejPAP/Reuters

Autor: akw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: