tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

"Jestem jeńcem wojennym". Saakaszwili wyszedł z aresztu

Sąd rejonowy w Kijowie odrzucił wniosek prokuratury o areszt domowy dla byłego prezydenta Gruzji, a obecnie lidera ukraińskiej partii opozycyjnej Ruch Nowych Sił Micheila Saakaszwilego. Polityk wyszedł na wolność w poniedziałek wieczorem.

- Wniosek prokuratury został odrzucony - oznajmiła sędzia Larysa Tsokol w poniedziałek.

Podczas rozprawy Saakaszwili oświadczył, że ukraińskie władze wraz z prezydentem Petrem Poroszenką, zatrzymując go, zrobiły prezent prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

- Putin i Poroszenko są do siebie podobni. Jeśli jednak jestem agentem FSB (rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa - red.), to trzeba to udowodnić w sądzie i wymienić mnie na ukraińskich żołnierzy. Putin gotów jest wymienić mnie na wszystkich Ukraińców – powiedział były gruziński prezydent.

Oświadczył, że nie uważa się za osobę zatrzymaną. - Uważam, że jestem jeńcem wojennym. Jeńcem oligarchów Ukrainy i Putina. Jestem wojskowym jeńcem wojennym, bo oni prowadzą wojnę przeciwko Ukrainie – powiedział na sali sądowej.

Prokuratura: jest zagrożenie życia

Jeden z prokuratorów prowadzących sprawę byłego gruzińskiego prezydenta wśród argumentów na rzecz konieczności jego aresztowania wymienił zagrożenie dla życia Saakaszwilego ze strony rosyjskich służb specjalnych. - Dajcie mi więc ochronę SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy - red.), która i tak cały czas za mną chodzi - odpowiedział polityk.

Obrona byłego gruzińskiego prezydenta wskazywała, że podczas jego zatrzymania doszło do szeregu rażących naruszeń prawa. Odrzuciła także twierdzenie prokuratury, że Saakaszwili ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości.

- Przecież cały czas pokazywał się w miejscach publicznych i występował ze sceny w miasteczku namiotowym tuż przy siedzibie parlamentu – mówili adwokaci.

Po odzyskaniu wolności Saakaszwili oświadczył, że nie dąży do przewrotu na Ukrainie. - Będziemy konsolidować się z innymi siłami politycznymi. Nie potrzebujemy przewrotu. Musimy przygotowywać się do konstytucyjnego, spokojnego, ważnego i niezbędnego procesu zmiany władzy na Ukrainie – oświadczył.

W ubiegłym tygodniu po próbie jego aresztowania wzywał jednak do obalenia Poroszenki i poprowadził tłum kilkuset zwolenników przed budynek parlamentu w centrum Kijowa.

W sądzie Saakaszwilemu towarzyszyła w poniedziałek była premier Julia Tymoszenko.

Zatrzymany, poważne zarzuty

Saakaszwili zatrzymano w piątek wieczorem i przewieziono do zarządu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Kijowie.

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował na Facebooku, że Saakaszwili został zatrzymany pod zarzutem "podjęcia próby zamachu stanu wspieranego przez Rosję". "Saakaszwili został umieszczony w prowizorycznym ośrodku zatrzymań. Mamy zamiar go przesłuchać i ewentualnie wystąpić do organów wymiaru sprawiedliwości o wypuszczenie go za kaucją" - napisał 8 grudnia Łucenko.

Ukraińskie władze podejrzewają, że prowadzone przez Saakaszwilego manifestacje antyrządowe są finansowane przez otoczenie obalonego w 2014 roku prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Były prezydent Gruzji twierdzi, że zarzuty te są sfabrykowane.

Były prezydent, były gubernator

Saakaszwili stał na czele Rewolucji Róż w 2003 roku w Gruzji, która obaliła poprzedni rząd tego kraju. Przez dekadę był prezydentem Gruzji. Gdy po zmianie władzy groziło mu aresztowanie, wyjechał z kraju i udał się na Ukrainę.

W 2015 roku Saakaszwili otrzymał od prezydenta Poroszenki ukraińskie obywatelstwo i został mianowany gubernatorem obwodu odeskiego na południu kraju. W 2016 roku polityk oskarżył Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych i ustąpił ze stanowiska.

Gdy w lipcu Poroszenko pozbawił go obywatelstwa, Saakaszwili założył partię Ruch Nowych Sił, wraz z którą domaga się ustąpienia prezydenta Ukrainy. Wcześniej Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Gruzji, która żąda jego ekstradycji pod zarzutem nadużycia władzy w okresie, gdy sprawował urząd prezydenta tego kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje