Uczniowie bardziej zestresowani od dorosłych


43,4 procent uczniów gimnazjów i liceów w Seulu żyje w ciężkim stresie. To ponad 1,4 razy więcej niż wśród dorosłych. Większość uczniów wskazuje na naukę jako główne źródło problemów. W Korei Południowej, podobnie jak w Japonii, system nauczania jest bardzo wymagający i panuje duża konkurencja.

Na zlecenie władz Seulu, badacze przeprowadzili rozmowy i ankietowali 11,355 uczniów gimnazjów i liceów w stolicy Korei Południowej. Wyniki wykazały alarmująco wysoką presję pod jaką żyje młodzież.

Ciężkie życie młodzieży

Niemal 35 procent badanych stwierdziło, że w minionym roku z powodu stresu i depresji co najmniej przez dwa tygodnie nie byli w stanie wykonywać podstawowych codziennych zadań. Jako źródło problemów większość wskazywało szkołę, było to aż 57,6 procent badanych. Kolejnymi problemami były konflikty z rodzicami (16,2 procent), wygląd (9,9 procent) i znajomi (7,6 procent).

Badanie wykazało, że wyraźnie bardziej zestresowane są dziewczyny - 50,3 procent, wobec 37,2 procent chłopaków. W zależności od płci różnił się też sposób radzenia sobie ze stresem. Głównym wentylem emocji dla płci męskiej są gry, dla płci żeńskiej oglądanie filmów i telewizji.

Badanie wykazało też, że koreańska młodzież śpi zdecydowanie za mało. Średnio jest to nieco ponad sześć godzin dziennie, wobec 8-9 zalecanych dla osób w wieku od 10 do 17 lat. Tylko 30 procent badanych uczniów stwierdziło, że jest w stanie wyspać się na tyle, aby wyzbyć się stresu. Na dodatek jedna piąta w ogóle nie jada śniadań, by zaoszczędzić na czasie rano.

Wyścig życia

Ciężko zestresowani uczniowie są cechą charakterystyczną azjatyckiego, a zwłaszcza japońskiego i południowokoreańskiego systemu nauczania. Panuje tam ostra konkurencja, ponieważ chętnych na miejsca na dobrych uniwersytetach jest zdecydowanie więcej niż miejsc. Dyplom dobrej uczelni jest natomiast niezbędny, aby mieć szansę na intratną pracę.

Wiele rodzin pokłada w najmłodszych wielkie nadzieje, ponieważ dzięki dostaniu się na dobry uniwersytet mogą polepszyć sytuację najbliższych. W połączeniu z azjatycką mentalnością, powoduje to, iż uczniowie odczuwają wielką presję.

Wielka waga jaka jest przywiązywana do wyników w nauce objawia się między innymi w okresie egzaminów kończących liceum (CSAT), które są podstawą do dostania się na uniwersytety. Na przykład Korea Południowa w tych dniach niemal staje. Zgodnie z specjalnymi rządowymi rozporządzeniami, tego dnia ruch na ulicach ma być zmniejszony, tak by uczniowie nie spóźnili się na testy, a rodzice masowo biorą wolne, aby wspierać dzieci.

Źródło: Chosun Ilbo