tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Porozumienie atomowe z Iranem

Tusk: Powinniśmy być wdzięczni Trumpowi. Dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń 

Tusk: Powinniśmy być wdzięczni Trumpowi. Dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń 
Foto: Reuters Unijni przywódcy będą rozmawiać między innymi o dalszych losach porozumienia nuklearnego z Iranem (materiał magazynu "Polska i świat" z 8 maja)

- Jesteśmy świadkami nowego zjawiska: kapryśnej asertywności amerykańskiej administracji - powiedział na środowej konferencji prasowej poprzedzającej unijny szczyt Donald Tusk. - Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można pomyśleć: mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów - dodał przewodniczący Rady Europejskiej.

W czwartek rozpoczyna się w Sofii szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Unijni przywódcy spotkają się jednak w stolicy Bułgarii już w środę i na kolacji będą omawiać wyzwania geopolityczne, z jakimi musi się zmierzyć Wspólnota.

Jak wskazywał wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, rozmowy będą dotyczyć między innymi wycofania Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz kwestii amerykańskich ceł na stal i aluminium.

"Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi"

Na środowej konferencji prasowej poprzedzającej szczyt Donald Tusk podkreślił, że po wycofaniu się USA z umowy z Iranem Unia Europejska musi być zjednoczona.

- Chcę, by przywódcy ponownie potwierdzili, że Unia Europejska będzie wywiązywać się z umowy tak długo, jak będzie robił to Iran - podkreślił.

- Porozumienie jest dobre dla europejskiego i światowego bezpieczeństwa, dlatego właśnie musimy je utrzymać - mówił Tusk, zwracając uwagę na bardzo realne obawy dotyczące irańskiego programu budowy pocisków balistycznych i działań tego kraju w regionie. Tusk poinformował też, że Unia będzie szukać możliwości ochrony europejskich firm przed negatywnymi skutkami sankcji zapowiedzianych przez amerykańskiej administrację.

Europejscy przywódcy będą też omawiać kwestie związane z handlem. Prezydent Donald Trump pod koniec kwietnia odroczył do 1 czerwca wejście w życie ceł na stal i aluminium importowane z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Cła w wysokości 25 procent na stal i 10 procent na aluminium miały początkowo zacząć obowiązywać od 1 maja. Komisja Europejska oceniła, że decyzja USA o odroczeniu wejścia w życie ceł przedłuża niepewność na rynku, co już wpływa na decyzje biznesowe. Zdaniem Komisji, Unia Europejska powinna być trwale zwolniona z tych ceł. Także szef Parlamentu Europejskiego ocenił, że taki krok jest niewystarczający.

Tusk wyjaśnił, że przywódcy będą omawiać na środowej kolacji sposób, w jaki rozwijać się mają dalsze relacje handlowe między Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi.

- Także w tym przypadku jedność jest naszą największą siłą - wskazał. - Unia Europejska i Stany Zjednoczone są przyjaciółmi i partnerami. W związku z tym amerykańskie cła nie mogą być uzasadniane kwestiami bezpieczeństwa narodowego. To absurd, że można nawet pomyśleć, iż Unia Europejska mogłaby być zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych - dodał.

Tusk powiedział, że obok tradycyjnych politycznych wyzwań, z którymi styka się Europa - rosnącej potęgi Chin i agresywnej postawy Rosji Unia Europejska jest świadkiem nowego zjawiska: "kapryśnej asertywności amerykańskiej administracji".

- Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, można pomyśleć: mając takich przyjaciół, nie potrzebujemy już wrogów - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

- Mówiąc jednak szczerze, Europa powinna być wdzięczna prezydentowi Trumpowi, bo dzięki niemu pozbyliśmy się złudzeń - dodał Tusk. - Sprawił, że zrozumieliśmy, że gdy potrzebujesz pomocnej dłoni, jest ona na końcu twojego ramienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
johnny75

Nawet mądrze gada..:)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   bartosz_kawski
   bartosz_kawski

   Kolejne dobre wystapienie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     10
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     rycho42

     Prezydencie Europy trzymaj się !

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       10
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje