tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Tusk do Izraela: Mało kto was rozumie tak dobrze jak my

Tusk do Izraela: Mało kto was rozumie tak dobrze jak my
Foto: TVN24/PAP | Video: TVN24/PAP Premier Tusk w Izraelu

- Izrael może liczyć na Polskę - mówił po spotkaniu z premierem tego kraju Benjaminem Netanjahu w Jerozolimie premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie. Netanjahu, podkreślając, że sytuacja w regionie jest niestabilna, przyznawał, że jego kraj przygotowuje się na najgorsze. - Mało kto was rozumie obecnie tak dobrze, jak my - oświadczył premier.

Manifestacje spowodowały już upadek autorytarnych reżimów w Tunezji i Egipcie. Trwają protesty w Libii. Izrael obawia się przejęcia w tych krajach władzy przez zagrażających mu ekstremistów islamskich.

"Bedziemy szukać wspólnych rozwiązań"

- Będziemy nie tylko dziś, ale w najbliższych tygodniach, miesiącach szukać wspólnych rozwiązań, które będą sprzyjały zarówno wolnościowym i demokratycznym aspiracjom ludzi mieszkających w regionie, i równocześnie szukać rozwiązań, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo w tym regionie - zapewnił w Jerozolimie Tusk po spotkaniu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Jak zaznaczył, wartości "nie mogą być przeciwko sobie". - Nie można zapomnieć ani o jednym, ani o drugim - podkreślił.

"Mało kto Was rozumie, tak dobrze jak my"

Tusk deklarował także, że tak jak w przeszłości, tak teraz, w skomplikowanej rzeczywistości, Polska i Izrael mogą na siebie nawzajem liczyć. Zapewniał, że nasz kraj będzie na arenie europejskiej i światowej prezentował w odniesieniu do Izraela takie właśnie solidarne stanowisko.

- Mało kto was rozumie obecnie tak dobrze, jak my - oświadczył premier.

"Moment próby"

Polski premier zaznaczył, że w Europie trwa bardzo gorąca dyskusja na temat tego, co dzieje się wokół Izraela, w wielu państwach regionu.

- Dla nas wszystkich jest to moment próby, ponieważ musimy skutecznie, bardzo prawdziwie, bardzo mocno wspierać tych ludzi, dla których celem jest i wolność i demokracja - coś, czego sami przez całe życie szukaliśmy i my osobiście, i nasze narody, równocześnie nie przeciwstawiając tego temu pierwszemu celowi, szukać odpowiedzialności i stabilności w regionie - powiedział szef polskiego rządu.

"Zaprojektować wspólną przyszłość"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu po spotkaniu z Donaldem Tuskiem w Jerozolimie, w pierwszym dniu wspólnych międzyrządowych konsultacji, zapewnił natomiast, że jego rząd spotka się z rządem polskim, żeby "zaprojektować wspólną przyszłość".

Netanjahu podkreślał, że Polaków i Żydów łączą wielowiekowe związki. Jak powiedział, oba narody wspólnie cierpiały i przeżywały wielkie tragedie, ale też wzajemnie pozytywnie na siebie wpływały, w tym również w dążeniu do wolności w czasie "wielkich romantycznych zrywów". W tym kontekście wymienił powstanie warszawskie i powstanie w warszawskim getcie. - Spotkaliśmy się tu nie tylko po to, by rozmawiać o przeszłości - powiedział premier Izraela. - Razem z nami są ministrowie obu rządów i będziemy dziś i jutro pracowali, by zaprojektować wspólną przyszłość - podsumował.

Życzenia urodzinowe dla Sikorskiego

Netanjahu złożył także życzenia szefowi MSZ Radosławowi Sikorskiemu, który obchodził w środę urodziny. Życzył też wszystkiego najlepszego towarzyszącemu delegacji Władysławowi Bartoszewskiemu, który niedawno świętował swoją rocznicę urodzin.

Wizyta Tuska w Izraelu

Premier Donald Tus oraz ministrowie: obrony Bogdan Klich, zdrowia Ewa Kopacz, edukacji Katarzyna Hall, spraw zagranicznych Radosław Sikorski w środę i czwartek przebywają w Jerozolimie.

Przybyli do Izraela na pierwszą sesję dialogu międzyrządowego między obu krajami. Dwudniowe rozmowy delegacji mają dotyczą m.in. współpracy w dziedzinie wojskowości i ochrony zdrowia.

ant//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje