tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Erdogan kontra Niemcy

Turcja zezwoli Niemcom na wizytę w bazie NATO

Turcja zezwoli Niemcom na wizytę w bazie NATO
Foto: facebook.com/Bundeswehr | Video: U.S. Air Force / public domain Żołnierze Bundeswehry stacjonują też m.in. w tureckiej bazie w Incirliku

Władze Turcji zgodziły się na wizytę niemieckich parlamentarzystów w bazie w mieście Konya - wynika z listu szefa MSZ Niemiec Sigmara Gabriela przesłanego we wtorek do szefa komisji obrony Bundestagu Wolfganga Hellmicha. Niemiecka stacja "Deutsche Welle" zaznacza jednak, że wizyta niemieckich parlamentarzystów w ramach delegacji NATO może być "fałszywym kompromisem".

Wcześniej Berlin starał się o uzyskanie bezpośredniej zgody, bez udziału NATO, na wizytację żołnierzy Bundeswehry w Konyi.

Oficjalnie podczas wizyty, do której ma dojść 8 września, przedstawiciele Bundestagu będą jedynie członkami delegacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Delegacji przewodniczyć ma zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller. Towarzyszyć jej będzie siedmiu członków komisji obrony Bundestagu, reprezentujących wszystkie parlamentarne frakcje. Szczegóły wizyty, w tym lista niemieckich parlamentarzystów, którzy udadzą się do Turcji, wciąż są opracowywane.

"Tureckie ministerstwo spraw zagranicznych zgodziło się na tę propozycję" - napisał Gabriel w dokumencie do szefa komisji obrony Bundestagu. Agencja dpa podała, że o porozumieniu poinformowało również NATO, które pośredniczyło w rozmowach między Berlinem a Ankarą.

- To jest w naszym interesie - powiedział tygodnikowi "Der Spiegel" Hellmich z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). - To ważny krok, gdyż NATO postawiło sprawę jasno, że prawa do wizyty są niezwykle ważne - dodał.

Napięcie na linii Niemcy- Turcja

W bazie NATO w Konyi w środkowej Turcji stacjonuje ok. 20-30 niemieckich żołnierzy, którzy uczestniczą w misjach samolotów systemu rozpoznania i ostrzegania AWACS w ramach walki z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

Wcześniej Turcja nie zgodziła się już na wizytę niemieckich parlamentarzystów u żołnierzy Bundeswehry w tureckiej bazie w Incirliku, gdzie Niemcy miały kilka wielozadaniowych samolotów bojowych Tornado, samolot cysternę oraz ok. 260 żołnierzy w ramach zwalczania IS w Syrii i Iraku. W reakcji na decyzję Ankary rząd Niemiec w czerwcu rozpoczął przenoszenie żołnierzy i sprzętu do bazy w Jordanii.

Jak wskazuje agencja Reutera, spór o dostęp do niemieckich żołnierzy dodatkowo komplikuje napięte relacje między Berlinem i Ankarą. W zeszłym miesiącu Turcja aresztowała 10 obrońców praw człowieka, w tym Niemca. W poniedziałek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył Niemcy o wspieranie terrorystów w związku z brakiem pisemnej odpowiedzi Berlina na dokumenty przesłane do stolicy Niemiec dotyczące przekazania podejrzanych przez tureckie władze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Erdogan kontra Niemcy

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje