tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sekretarz obrony USA u Erdogana. Kurdowie kością niezgody

Prezydent Turcji wyraził w środę zaniepokojenie z powodu poparcia USA dla działającej na terytorium Syrii kurdyjskiej formacji PYD/YPG - podał Reuters, powołując się na źródła z otoczenia prezydenta.

Erdogan miał przekazać swoje wątpliwości amerykańskiemu ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi podczas rozmowy w cztery oczy w środę w Ankarze.

Zgoda w sprawie referendum

Reuters ponadto informuje, iż obie strony doszły do zgody w sprawie konieczności utrzymania integralności terytorialnej Syrii i Iraku, szczególnie w kontekście zaplanowanego na 25 września przez władze irackiego Kurdystanu referendum niepodległościowego.

Turcja i Stany Zjednoczone już wcześniej wyrażały obawy co do kurdyjskiego głosowania. Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył wcześniej w środę, iż zamierza poprosić lidera kurdyjskiej autonomii o odwołanie referendum.

Rząd w Ankarze oskarża kontrolujące znaczną część północnej Syrii kurdyjskie ugrupowanie YPG o to, że jest de facto syryjskim oddziałem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), działającej na terenie Turcji kurdyjskiej organizacji, którą Turcja, USA oraz Unia Europejska uważają za terrorystyczną. Stany Zjednoczone z kolei popierają i uzbrajają walczącą z tak zwanym Państwem Islamskim YPG.

Ankara przeciwna

Choć relacje administracji prezydenta Erdogana z sąsiadującym autonomicznym regionem irackiego Kurdystanu są znacznie lepsze, niż te z YPG, Ankara stanowczo sprzeciwia się ogłoszeniu przez prowincję niepodległości. Turecki rząd przeciwstawia się jakimkolwiek inicjatywom, jakie mogłyby pogłębić separatystyczne nastroje w zamieszkanej w większości przez Kurdów południowo-wschodniej części Turcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Turcja. Sytuacja Kurdów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje