tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Turecki prokurator żąda dożywocia dla amerykańskiego pastora

Turecki prokurator żąda dożywocia dla amerykańskiego pastora
Foto: EPA/DEPO | Video: tvn24 W 2017 roku prezydent Turcji zaproponował USA wymianę Brunsona za Gulena, islamskiego kaznodzieję, który od 1999 roku mieszka w USA (materiał archiwalny TVN24 BiS)

Turecki prokurator domaga się kary dożywocia dla aresztowanego pastora z USA Andrew Brunsona, oskarżonego o szpiegostwo oraz powiązania z Fethullahem Gulenem, obwinianym przez Ankarę o próbę zorganizowania zamachu stanu w Turcji w lipcu 2016 roku.

Aresztowany pod koniec 2016 roku w Turcji amerykański pastor Andrew Craig Brunson, o którego zwolnienie apelował prezydent USA Donald Trump, pod koniec sierpnia ubiegłego roku został oskarżony o szpiegostwo przez prokuraturę w Izmirze za domniemane związki z Gulenem i jego organizacją, określaną przez władze w Ankarze jako FETO.

Duchowny, który założył w Izmirze protestancki Kościół Zmartwychwstania, stanowczo zaprzecza jakiemukolwiek działaniu na szkodę państwa tureckiego.

- Jestem człowiekiem broniącym Jezusa Chrystusa. (...) W żadnym wypadku nie mógłbym popierać jakiegokolwiek ruchu islamskiego. Nigdy w życiu nie poznałem człowieka należącego do FETO - powiedział Brunson w trakcie procesu sądowego.

W ubiegłym roku prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaproponował USA wymianę Brunsona za Gulena, islamskiego kaznodzieję, który od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA.

Aresztowanie Brunsona spowodowało kryzys dyplomatyczny między Turcją a Stanami Zjednoczonymi. Trump podczas rozmowy z Erdoganem w Białym Domu w maju 2017 roku poprosił go o zwolnienie pastora Brunsona i pozwolenie mu na powrót do kraju

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje