tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Turcja uwolniła amerykańskiego pastora. Może wrócić do ojczyzny

Turcja uwolniła amerykańskiego pastora. Może wrócić do ojczyzny
Foto: PAP/EPA/ERDEM SAHIN | Video: Reuters/ PAP/EPA Pastor Brunson wyszedł na wolność

Turecki sąd skazał w piątek amerykańskiego pastora Andrew Brunsona na trzy lata więzienia, a następnie wypuścił na wolność. Dotychczasowy pobyt w areszcie - najpierw więziennym, a następnie domowym - zaliczono mu na poczet kary pozbawienia wolności. Pastor ma wkrótce wrócić do Stanów Zjednoczonych.

Z sądu Andrew Brunson udał się do swojego domu w tureckim Izmirze. Wieczorem agencja Reutera poinformowała, że opuścił dom i przybył na lotnisko w Izmirze. Spekuluje się, że duchowny wkrótce odleci do Stanów Zjednoczonych.

Zwolniony z aresztu

Decyzje podjęte w piątek wobec pastora Andrew Brunsona mogą okazać się pierwszym krokiem ku poprawie napiętych w ostatnim czasie stosunków między Turcją i USA.

Jak pisze Reuters, Brunson zapłakał, gdy ogłoszono decyzję. Przed wydaniem wyroku przez sędziego pastor powiedział: "Jestem niewinnym człowiekiem, kocham Jezusa, kocham Turcję".

Prawnik duchownego przekazał, że prawdopodobnie wkrótce powróci on do Stanów Zjednoczonych.

Reakcja Trumpa

Po ukazaniu się informacji o tym, że turecki sąd zwolnił amerykańskiego pastora z aresztu domowego, prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze: "Pracowałem bardzo ciężko nad (sprawą - red.) pastora Brunsona".

W kolejnym wpisie dodał: "Moje myśli i modlitwy są z pastorem Brunsonem i mam nadzieję, że niedługo powróci do domu cały i zdrowy".


Oskarżony o szpiegostwo

Ankara oskarżyła Brunsona m.in. o szpiegostwo, wspieranie kurdyjskich separatystów i udział w udaremnionym zamachu stanu w Turcji z 2016 roku.

Pastor był przetrzymywany w Turcji od swojego aresztowania w październiku 2016 roku na fali masowych represji i czystek związanych z udaremnionym puczem. Po 20 miesiącach pobytu w więzieniu został objęty aresztem domowym.

Sprawa Brunsona przyczyniła się do znacznego ochłodzenia w relacjach dyplomatycznych Turcji i USA i stała się w nich jedną z najbardziej drażliwych kwestii.

Odpowiedź Waszyngtonu

W związku ze sprawą pastora, prezydent USA Donald Trump nałożył na Ankarę dwojakie restrykcje: podwoił cła na turecką stal i aluminium oraz ukarał sankcjami dwóch ministrów - sprawiedliwości, Abdulhamita Gula i spraw wewnętrznych, Suleymana Soylu.

Amerykańskie sankcje i pogarszające się relacje między Ankarą i Waszyngtonem doprowadziły do zapaści tureckiej waluty. Turcja odpowiedziała na nie, podwajając cła na niektóre towary importowane z USA, w tym samochody osobowe, alkohol, tytoń, a także na kosmetyki, ryż i węgiel.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje