tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Najeźdźcy". Trump pisze o natychmiastowych deportacjach bez procesu

"Najeźdźcy". Trump pisze o natychmiastowych deportacjach bez procesu
Foto: Cristobal Herrera / PAP/EPA Polityka migracyjna Trumpa wywołuje ostre reakcje [materiał "Faktów TVN" o decyzjach prezydenta USA, 21.06.2018 roku]

Wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę Stanów Zjednoczonych, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego postępowania sądowego - oświadczył prezydent USA Donald Trump w mediach społecznościowych. Porównał jednocześnie imigrantów do "najeźdźców", którzy próbują "włamać się" do jego kraju.

"Nie możemy pozwolić, aby wszystkie te osoby najechały nasz kraj. Kiedy ktoś to robi, musimy natychmiast, bez sędziów i spraw sądowych wysłać go tam, skąd przybył" - napisał na Twitterze amerykański prezydent, dodając: "Nie mogę zaakceptować wszystkich tych ludzi, którzy próbują włamać się do naszego kraju. Silne granice, nie przestępczości!"

Konstytucja stoi na przeszkodzie

Propozycja Trumpa spotkała się z krytyką ze strony prawników i obrońców praw imigrantów, którzy stwierdzili, że takie postępowanie byłoby naruszeniem konstytucji Stanów Zjednoczonych. Jest tam bowiem zapisane, że nawet osoba nie będąca obywatelem USA ma prawo do sprawiedliwego procesu.

Lee Gelernt, zastępca dyrektora Projektu Praw Emigracyjnych, podkreślił: - Administracja nie może po prostu ominąć prawa, któremu podlegają imigranci. Klauzula dotycząca należytego procesu ma absolutnie zastosowanie. To nie jest kwestia wyboru.

Z wpisów prezydenta nie wynikały konkrety. Nie wiadomo, czy to zapowiedź zmian w prawie, które miałyby pomóc szybciej wydalać migrantów nielegalnie przekraczających granicę. Nie wynika z nich też, czy prezydent rozróżnia migrantów od uciekinierów starających się o azyl. W przypadku tych pierwszych są zapisane w prawie wyjątki umożliwiające uniknąć procesu, ale ci drudzy muszą go otrzymać.

Jak pisze agencja Reutera, próby kontaktu z Białym Domem w celu wyjaśnienia komunikatów prezydenta pozostały bez odpowiedzi.

Konflikt o migrantów

Wypowiedź Trumpa ma związek z prowadzoną przez jego administrację polityką "zero tolerancji" wobec nielegalnych migrantów. Zgodnie z nią wszystkie osoby załapane na próbie nielegalnego przekroczenia granicy amerykańskiej są aresztowane, rejestrowane i w oczekiwaniu na proces sądowy przetrzymywane w federalnych aresztach imigracyjnych bądź - jeśli to była ich pierwsza próba - po nałożeniu im elektronicznych bransoletek na nogi warunkowo zwalniani w oczekiwaniu na proces sądowy.

W wyniku tej polityki wiele rodzin, które próbowały przedostać się do USA przez Meksyk z Hondurasu i innych krajów Ameryki Środkowej, zostało rozdzielonych. Liczne przypadki oddzielania dzieci od rodziców, którzy mogą siedzieć w aresztach miesiącami, wzbudziły silne protesty amerykańskiej opinii publicznej.

Takie postępowanie potępili jako "niemoralne i brutalne" duchowni wielu wyznań, w tym Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich. Do amerykańskich biskupów przyłączył się papież Franciszek, który w wywiadzie udzielonym agencji Reutera skrytykował politykę imigracyjną administracji USA.

Do krytyków polityki "zera tolerancji" dołączyło też wielu ustawodawców z Partii Republikańskiej. Działania administracji Trumpa spotkały się także z krytyką ze strony Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W minioną środę Donald Trump wydał rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia. Nie rozwiązuje to jednak problemów, ponieważ zgodnie z wyrokiem sądowym z lat 90. dzieci nie mogą być przetrzymywane w aresztach migracyjnych dłużej niż 20 dni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje