tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Trump zapewnia, że nie rozmawiał o Russiagate z p.o. prokuratorem generalnym

zobacz więcej wideo »
Trump zapewnia, że nie rozmawiał o Russiagate z p.o. prokuratorem generalnym
 • Trump zwolnił SessionsaTrump zwolnił Sessionsa
 • Prokurator generalny Jeff Sessions podał się do dymisjiProkurator generalny Jeff Sessions podał się do dymisji
 • Odchodzący ludzie prezydentaOdchodzący ludzie prezydenta
Foto: PAP/EPA/SHAWN THEW | Video: Cable News Network Inc. All rights reserved 2018 Trump doprowadził do dymisji Sessionsa (wideo z dn. 08.11.2018)

Prezydent Donald Trump oświadczył w piątek, że nie rozmawiał o tak zwanej Russiagate z pełniącym obowiązki prokuratorem generalnym USA Matthew Whitakerem. Departament Sprawiedliwości poinformował, że Whitaker przejmie nadzór nad dochodzeniem po tym, jak dotychczasowy prokurator generalny, Jeff Sessions, ustąpił ze stanowiska "na prośbę prezydenta".

Donald Trump powiedział dziennikarzom, że nie poruszył tematu śledztwa w sprawie Russiagate z Whitakerem przed mianowaniem go pełniącym obowiązki prokuratorem generalnym i ministrem sprawiedliwości.

Dodał, że sam Whitaker ma podjąć decyzję, czy zaangażować się w to śledztwo.

Demokraci uznali, że Trump pozbył się Sessionsa, by zablokować dochodzenie w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku i kontaktów osób z jego otoczenia z przedstawicielami Kremla, które prowadzi zespół prokuratora specjalnego Roberta Muellera.

Dymisja Sessionsa nastąpiła nazajutrz po wyborach środka kadencji, w których demokraci odzyskali kontrolę nad Izbą Reprezentantów, co oznacza, że mogą wszcząć nowe śledztwa dotyczące Trumpa lub jego otoczenia lub zintensyfikować te, które - tak jak Russiagate - już się toczą.

Nazajutrz po dymisji Sessionsa prestiżowe dzienniki, w tym nawet sprzyjający prezydentowi "Wall Street Journal", napisały, że zmuszenie prokuratora generalnego do odejścia to błąd Trumpa.

Prezydent daje do zrozumienia, że uważa, iż prokurator generalny powinien pełnić rolę osobistego prawnika prezydenta, który broni go przed wymiarem sprawiedliwości i ściga jego wrogów - oceniła "WSJ".

"Brudna robota"

Whitaker rekomendował wcześniej Trumpowi zwolnienie Sessionsa i mianowanie nowego prokuratora generalnego, który zablokuje śledztwo Muellera poprzez całkowite pozbawienie go środków na jego dalsze prowadzenie.

W wywiadzie dla CNN z lipca 2017 roku Whitaker powiedział, że rozwiązaniem problemu z tym dochodzeniem byłoby "mianowanie prokuratora generalnego, który nie zwolni Boba Muellera, ale tak bardzo zredukuje jego budżet, że to śledztwo właściwie stanie w miejscu".

W sierpniu Trump ogłosił, że Sessions powinien "natychmiast" przerwać śledztwo ws. Russiagate - nazwał je "brudną robotą", a zespół Muellera "hańbą dla USA". W tym okresie dochodzenie nabrało tempa, a prokurator specjalny skoncentrował się na tym, czy prezydent próbował utrudniać działanie wymiaru sprawiedliwości i blokować śledztwo, między innymi grożąc Sessionsowi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje