tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Izrael musi bardzo uważać na te osiedla". Trump o szansach na pokój

"Izrael musi bardzo uważać na te osiedla". Trump o szansach na pokój
Foto: Yoninah / Wikipedia CC BY-SA 3.0 Izraelskie osadnictwo na Zachodnim Brzegu jest uznawane za nielegalne

Izraelskie osadnictwo na terenach palestyńskich zawsze komplikowało nadzieje na pokój, Izrael musi na nie bardzo uważać - oświadczył Donald Trump w wywiadzie opublikowanym w niedzielę w gazecie "Yisrael Hayom". Prezydent USA wyraził zarazem wątpliwość, czy Palestyńczycy i Izrael dążą obecnie do pokoju.

Prezydent USA Donald Trump podkreślił, że pragnie osiągnięcia porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami, choć przyznał, że nie wierzy, iż Palestyńczycy, a być może także Izrael, są gotowi do zawarcia pokoju - podał w niedzielę po hebrajsku i angielsku "Yisrael Hayom".

"To nasza jedyna szansa"

"Zobaczymy, co się wydarzy, w tej chwili Palestyńczycy nie dążą do zawarcia pokoju" - stwierdził prezydent Trump w wywiadzie. "Jeśli chodzi o Izrael, też nie jestem pewien, czy jest [zainteresowany dążeniem do zawarcia] pokoju, więc będziemy musieli poczekać i zobaczyć, co się stanie" - dodał.

Prezydent USA powiedział również, że stosunki między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi są obecnie "tak dobre, jak nigdy dotąd".

Dodał jednocześnie, że byłoby "głupotą", gdyby Izrael i Palestyńczycy nie doszli do porozumienia pokojowego podczas jego rządów. - To nasza jedyna szansa, która już się nigdy więcej nie powtórzy - dodał.

Prezydent USA podkreślił również, że osiedla żydowskie, które powstają na zajętych przez Izrael terenach arabskich po wojnie sześciodniowej z 1967 roku "zawsze komplikowały" nadzieje na pokój. Jego zdaniem więc "Izrael musi bardzo uważać na te osiedla".

Nielegalne osadnictwo

Osiedla żydowskie, w których mieszka ponad 600 tysięcy Żydów w około 140 osadach zbudowanych podczas okupacji Zachodniego Brzegu i Wschodniej Jerozolimy przez Izrael są uznawane za nielegalne na mocy prawa międzynarodowego i były wielokrotnie potępiane między innymi przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Trump mówiąc o deklaracji z 6 grudnia ubiegłego roku uznającej Jerozolimę za stolicę Izraela, powiedział: "To było bardzo ważne zobowiązanie, które złożyłem i spełniłem".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje