tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Najważniejszy katolicki hierarcha Jerozolimy skrytykował decyzję USA

Uznanie przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela stworzyło napięcia i odwraca uwagę od Bożego Narodzenia - ocenił arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, najwyższy rangą katolicki hierarcha Jerozolimy.

Ogłoszenie 6 grudnia przez Trumpa decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela "stworzyło napięcia wokół Jerozolimy i odwraca uwagę od Bożego Narodzenia" w czasie, kiedy wielu pielgrzymów tradycyjnie jedzie do świętego miasta - powiedział dziennikarzom abp Pizzaballa.

Decyzja Trumpa wywołała również napięcie w Betlejem na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Jak powiedział apostolski administrator patriarchatu, "bardzo wystraszyła wielu ludzi i widzimy ich mniej, niż się spodziewaliśmy". Arcybiskup wspomniał o "dziesiątkach" anulowanych przyjazdów grupowych.

Arcybiskup Pizzaballa powtórzył, że Kościół sprzeciwia się wszelkim "jednostronnym" inicjatywom zmieniającym status quo regulujące stosunki między wyznawcami różnych religii w Jerozolimie.

Skrytykował wiceprezydenta

Arcybiskup skomentował także przełożoną na styczeń wizytę wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

Początkowo spodziewano się go w Jerozolimie w tym tygodniu. Głównym tematem wizyty Pence'a miał być los chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale kwestię tę stopniowo spychano na coraz dalszy plan, a program  pobytu wiceprezydenta USA nie przewidywał spotkania z żadnym przedstawicielem tradycyjnych Kościołów chrześcijańskich.

Pizzaballa wskazał, że amerykańscy urzędnicy nie podnosili kwestii odwiedzenia przez Pence'a świętych miejsc w Jerozolimie, jak Bazylika Grobu Pańskiego. - Gdyby zrobili to w styczniu, "stanowiłoby to dla nas problem" - powiedział.

Pielgrzymowania "nie możemy odmówić nikomu, nawet największemu grzesznikowi na świecie, ale jeśli jest to prośba o oficjalną wizytę", "nie możemy nie brać pod uwagę konsekwencji, ani aspektów politycznych" - zaznaczył hierarcha. I dodał: - Sugeruję, aby słuchał bardziej innych. Nikt nie ma monopolu na Jezusa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje